Straight wire ile tedavi edilen üst çekimli olgularda ankraj sistemlerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi
- Tez No: 38000
- Danışmanlar: PROF.DR. NAZMİ ERTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Ortodontide, tek ark çekimi ile tedavi edilen olguların görülme sıklığı azdır. Buna rağmen, uygun endikasyona sahip olgularda üst 1. pr emolarların çekimi ile kaninlerin sınıf I ilişkiye getirilip molarların sınıf II ilişkide bırakılmasından sonra mükemmel estetik ve oklüzal sonuçların elde edilebileceği belirtilmiştir. Günümüzde kullanılan sabit apareyler içerisinde, straight wire apareyi bir çok avantajından dolayı geniş bir kullanım alanı bulmuştur. Ancak straight wire apareyi ile yapılan tedavilerde, braketlerin bünyesindeki tork ve angulasyon değerleri ayrıca kullanılan süper elastik teller nedeni ile ankraj özellike üst arkta önem kazanmaktadır. Bizim çalışmamızda Angle sınıf II maloklüzyona sahip 20 birey üst premolar dişleri çekilerek straight wire apareyi ile tedavi edilmiştir. Bu bireylerin GoGn-SN, FMA ve Y aksı açıları değerlendirilerek 2 gruba bölünmüştür, dik yön açıları ortalama 40.15 derece olan bireyler I. grubu oluşturarak ankraj meto dlarından high-pull headgear uygulanmıştır. Açıların ortalama 30.90 derece, yani normal sınırlarda olan bireylerden oluşan II. grupta ise ankraj goshgarian tipi palatal bar ve 2. molar dişlerin bantlanması ile korunmuştur. Yapılan istatistiksel değerlendirmede high-pull headgear kullanılan I. grupta ortalama l,lmm., goshgarian tipi palatal bar ve 2. molarların bantlanması ile ankraj desteği sağlanan II. grupta ise ortalama l,6mm. ankraj kaybı saptanmıştır. Molar dişin aksının palatal düzlem ve SN düzlemi ile yaptığı açılarda ise I. grupta ortalama 1,5 derece, II. grupta da ortalama 4 derece artış gözlenmiştir. Ancak iki grubun karşılaştırılmasında bu artışlar istatistiksel açıdan anlam taşımamaktadır.93 Bu sonuçlar değerlendirildiğinde goshgarian bar ve 2. molar dişin bantlanması ile elde edilen ankraj desteğinin; hasta uyumuna bağlı olmaması, 24 saat kullanılması ve kolay tolere edilmesi nedeniyle bazı olgularda headgear kullanımına göre daha avantajlı olduğunu söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Single arch extractions are rare choices of treatment in orthodontics. However, perfect esthetic and occlusal results can be obtained by extracting only the upper first premolars, bringing the canines into Class I and leaving the molars in Class II relationship. Straight wire appliances find a wide range of applicants, because of its many advantages. But because of the torque and angulation values of the straight wire brackets and the super elastic archwires, the anchorage is important especially in the upper arch. în this study, 20 patients with Class II malocclusions were treated with upper premolar extractions and straight wire appliances. These patients were divided into two groups according to their GoGn-SN, FMA and Y axis angles. Those with a mean of 40,15 degree angles used high-pull headgears for anchorage, while, those with a mean of 30,9 degrees or normal angles used goshgarian palatal bars and 2nd. molar bands for anchorage. We determined 1,1 mm. of anchorage loss in the first group, while in the second group this loss was 1,6 mm. There was an increase of approximately 1,5 degrees in the angle of the molar tooth with the SN and palatal planes in the first group, while and increase of approximately 4 degrees was obtained in the second group. But the comparison of the results obtained in the two groups did not show any statistical significance.95 When we evaluated our results we determined that the anchorage obtained with the goshgarian bar and the banding of the second molars, had more advantages over high-pull headgear because it did not necessitate patient cooperation, could be used for 24 hours and was easy to tolerate.