Hidroksi ketonların fenolik bileşiklerle reaksiyonu
Reaction of hydroxyketones with phenolic compounds
  1. Tez No: 2118
  2. Yazar: E. NACİYE TALINLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. CEVDET AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1986
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
-I- ö Z E T Bu çalışmada, çeşitli £-hidroksi ketonların, fenol, a-naftol ve (3-naftol ile bir asit katali- zatör olan Amber 1 yst-15 yanında^ kondenzasyonu incelenmiş ve elde edilen ürünlerin yapısı aydın latılmıştır. Kullanılan $-hidroksi ketonlar ase ton, dietil keton, metil-etil keton ve metil-iso butil keton' un formaldehit ile bazik ortamda ver dikleri kondenzasyon ürünleridir. Bu reaksiyonlar da keton/CH^O uygun oranlarda alınarak, adı geçen ketonların a-monome t ilol türevleri ($-hidroksi keton) veya a, a~d ime t ilol ( 3, ft'-dihidr oks i ketonlar) türevleri elde edilmiştir. Aseton-monome tilol, asit iyon değiştirici eş liğinde fenol ile kondenzasyonu sonunda 4-(4-hid- roksif enil) -2-but anon bileşiği vermesine karşın, diğer ketonların monometilol türevlerinin fenol ile kondenzasyon ürünleri ele geçirilememiştir. Buna karşılık ketonların mono ve dimetilol türev lerinin ft-naftol ile verdikleri kondenzasyon reak siyonlarının sonunda, oldukça farklı türde, yeni bileşikler elde edilmiştir. Monometilol türevlerinden, yalnız aseton- monomet ilolün fenol ve a-naftol ile metil etil keton monomet il ölün ise 3-nâftol ile olan konden zasyon ürünleri ele geç ir il eb i İmiş tir“ Metil etil ketonun monomet ilolün $-naftol ile verdiği kondenzasyon ürünü, 2,3-dimetil-3--II- hidroksi-naf to [j2,l-b] pirandır ve monomet ilo 1 türe vi ile 3~naftoİ arasındaki kondenzasyonu takip eden molekül içi bir asetalleşme reaksiyonu ile oluş maktadır. Diğer taraftan ketonların dimetilol türevle rinin $~naftol ile kondenzasyon ürünleri kolayca izole edilmiştir. Ase ton-dimet i lol ve (3-naftol'den 7a, 15a-dihidro-7a-Metil-dinaf to [2,1-b; 2,1-gJ 4H,5H-pirano [2,3-b] piran, Dietil keton-dimet ilol ve $-naf tolden, 1,1'-- dihidro-2, 2 ' d ime t i 1-3,3 ' sp ir ob i İ3H, naf to [2, 1-bjpiran.J, Metil iso butil ke ton-d ime t i lol ve 3-naftol- den, 7a,15a-dihidro-7a-Metil-15a-isopropil-dinafto [2,l-b;2. 1-g] 4H,5H pirano [2, 3-b] pir an, Metil etil keton dimetilol ve '$-haf tolde.n,. 7a, 15a-dihidro, 7a, 1 5a-d imet il-d inaf t o [[2,1-b; 2,1-gJ 4H,5H pirano [*2,3-b~] piran' bileşikler i elde edilmiştir. Ketonların dimetilol türevleri ile g-naftol arasındaki reaksiyonlarda asit ortamda önce iki mol 3-naftol, 1 mol keton-dimet ilol bileşiği ile, 3-naftolün a yerinde kondenzasyona girmekte, son ra da, B-'naf tollere ait hidroksil grupları ile ketonun karbonil grubu arasında molekül içi ase talleşme meydana gelmektedir.-III- R H0HoC - C - CH0OH, 0 I | / 4- z C=0 I CH”OH R+ R CH0-C-CH OH f"0 OH CH. R=H,-CH -CH(CH3) 7a,15a-dihidro-dinafto-[~2,l-b;2,l-g] 4H,5H-pirano[2,3-b]piran. Asit katalizatör olarak kullanılan iyon değiş tirici reçine, hem kondenzasyon, hem de asetalleşme reaksiyonları için katalizatör ödevi görmektedir. Dinafto [2,1-b; 2,1-g] 4H,5H [2,3-b] piran türü bileşikler literatürde oldukça az sayıdadır ve sen tez yöntemleri ise oldukça karmaşık ve çok basamak lıdır. Bu çalışmada, bu tür bileşikler oldukça ko lay sentez edilebilen çıkış maddeleri ile ve tek reaksiyon basamağı üzerinden elde edilmişlerdir.
Özet (Çeviri)
-IV- SUMMARY REACTION OF HYDROXYKETONES WITH PHENOLIC COMPOUNDS Reaction between 4-Hydroxy- 2-bu t anone and phenol yields 4- ( 4-hyd roxy-pheny 1 ) -2-but anone (Rheosmine) in the presence of a Fr i ed el-Craft s catalyst such as AICI3, H?SO,, p- t oluenesulphonic acid and acid ion-exchange resin. The reaction is an elect rophil ic aromatic substitution reaction, which involves in formation of an electrophile i.e., a carbocation or an oxonium ion. Then the electrophile attacts to ortho or para position of the phenolic ring. CH1-C-CHo-CHo-0H 3 il 2 2 H - CH.-C-CHo-Cll.,0Ho m CH--C-CH.,-CH0 3 11 2 2 2 3 11 2 2 0 0 Phenol PIkuioI ch3-c-ch2-ch^ ^s CH2OH The structure of these products were determined bv their mi:;.' aiidJysi,-;, me.i f i. n }>, p^int, IR, H. NMR and Mass spectrum.-IX- From these results, It can be concluded that, the reaction products between ^-hydroxy ketones and phenolic compounds are determined by the type of both reactants. When |3-napthol was taken as phenolic compound intramolecular acetal formation was always observed. The choice of the catalyst is also important since it shoud be effective for both condensation and acetal formation reactions. Amber 1 ey s t-1 5 is the most suitable catalyst for this purpose. This macroporous cationic resin does not contain any water. The water evolved during the condensation and acetal formation is absorbed by the sulphonic acid groups of the catalyst. Thus, it acts as catalyst and drying agent for acetallization so, reaction isaccelarated.