Kemik içi periodontal lezyonlarda yönlendirilmiş doku rejenerasyonu ile tip 1 kollagen, sitrik asit, fibrin yapıştırıcı sistem kombinasyonunun klinik değerlendirilmesi
  1. Tez No: 38003
  2. Yazar: AHMET TUNÇ İLGENLİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HALUK BAYLAS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET " Periodontal tedavinin ana amaçlarından biri, destek dokuları zarar görmüş dişlerde, periodontal dokuların rejenerasyonudur ( 20 ). Periodonsiyumun rejenerasyonu amacıyla bugüne kadar yapılan çalışmalar temel olarak kök yüzeyinin biokimyasal olarak hazırlanması ve yönlendirilmiş doku rejenerasyonu tekniği olmak üzere iki yöntem üzerinde yoğunlaştırılmıştır. Araştırmamızda periodonsiyumun rejenerasyonu amacına yönelik bu 2d yöntemin tek başlarına ve kombine olarak kliniğe uygulanmasında elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir. Klinik çalışmamız ileri Periodontitis' lerinin tedavisi amacıyla bölümümüze başvuran ve 6 gruba ayrılan 30 hasta üzerinde gerçekleştirildi. Açılı kemik içi defektleri standardize uzun kon paralel teknik ile belirlenen hastalarımızda aynı operasyon tekniği ile birlikte farklı yöntemler uygulanmış, ve rejenerasyona yönelik sonuçlar değerlendirilmiştir. Operasyon sonrası 6. ayda tekrarlanan standart röntgenler ve klinik incelemede yönlendirilmiş doku rejenerasyonu prensiblerine göre çalışılan 3 hasta gurubunda da yeni bağ dokusu ataşmanı, kısmen de olsa alveol kemik kazaancı gözlenirken, kök yüzeyinin, biokimyasal olarak hazırlandığı 2 grupla ve kontrol gurubunda ise çok sınırlı bir iyileşme gözlenmiştir. Yönlendirilmiş doku rejenerasyonu prensiblerine göre çalışılan 3 hasta gurubunu da kendi içinde incelediğimizde sadece membran grubundaki ataşman seviyesi 2.6 mm iken kollagen + membrandan ibaret I. kombinasyon gurubumuzda 4.3 mm, sitrik asit + tissel + kollagen+ membrandan oluşan II. kombinasyon grubumuzda 3.6 mm lik ataşman kazancı belirlenmiştir. Çalışmamızda kollagenin kullanıldığı her iki kombinasyon gurubunda elde edilen olumlu sonuçlarda kanımızca kollagenin yapısal özelliklerinin yanı sıra potansiyel periodontal ligament boşluğunu yaratmadaki etkisi de rol oynamıştır. Bu çalışmanın sonuçlan membranlarm yeni bağ dokusu ataşmamnda temel rol oynadığım, membran ile birlikte kulllamlacak kollagenin potansiyel periodontal ligament boşluğunu yaratmada faydalı olduğunu açık bir şekilde göstermekle birlikte bu kombinasyon hakkında daha fazla bilgi kazandıracak yeni çalışmaların yapılması gerektiği görüşündeyiz. 69
Özet (Çeviri)
SUMMARY One of the main objectives of periodontal treatment, is to enhance the regeneration of the reduced supportive tissues. Previous regenerative studies have basically focused on two main methods, namely biochemical preparation of root surface and guided tissue regeneration. In the present study, separete and combined cluneal results of these two methods aiming at periodontal tissue regeneration are determined. 30 advenced periodontitis patients seeking periodontal treatment in our department of Periodontology have been included in the study and divided into 6 groups. Angular intrabony defects were detected by means standart long cone parallel technique and various materials with the same surgical method were used and the results obtained were evaluated with regard to periodontal tissue regeneration. Standart radiographs and clinical examinations repeated in the 6 th. month after surgery, where the 3 patient groups, studied due to principles of guided tissue regeneration shoved new connective tissue attachment and even though partial some gain of alveler bone. The control group and the 2 groups where root surfaces were prepared biochemically showed very limited healing. Furthermore, the 3 guided tissue regeneration groups were evaluated separately and 2.6 mm attachment level with membrane alone, 4.3 mm with collagen + membrane combination group and finally 3.6 mm with citric asit + tissel + membrane combination group were detected. In the present study, we belive the stuctural properties of collagen as well as its effect on creating a potential obtaining the positive results in two combination groups where collagen was used. 70It may be concluded from these results that, membranes play a basic role in connective tissue attachment, and collagen used together with membrane, is helpful in creating a potential periodontal ligament space. However, further studies on this combination are needed.