Metal destekli porselen restorasyonlarda kullanılan soy olmayan metal alaşımların porselen rengi üzerine etkisinin spektrofotometre ile incelenmesi
  1. Tez No: 38002
  2. Yazar: AYŞE ENGİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYTEKİN BİLGE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Bu çalışmada, MDP restorasyonlarda sıklıkla kullanılan soy olmayan metal alaşımlarının porselenin sonuç rengine etkisi araştırılmıştır. Araştırmamızda 5 farklı Cr-Ni alaşımı (Wiron 88, Wiron 99, Jensen Albond, Jensen Unitbond JNP, Remanium CS) kullanılmıştır. Her alaşımdan 15mm. çapında, 0.5mm. kalınlıkta 10'ar adet disk hazırlanmıştır. Bu diskler üzerine 0.2mm. opak, 0.8mm. dentin porselen olmak üzere toplam 1mm. Vita VMK Shade A2 porseleni uygulanmıştır. Örneklere auto-glaze yapılmıştır. Glaze işleminden sonra örnekler spektrofotometre cihazı ile ölçülmüş tür. Ölçümler ClELab koordinatlarında kaydedilmiş ve bilgisayara transfer edilmiştir. L,“a”,“b”ve AE değerleri istatistiksel olarak Sign, ANOVA ve Students-Newman-Kuels testleri ile değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgulara göre Remanium CS grubuna ait örneklerin parlaklığı referans diske göre daha az, diğer guplara ait örneklerin parlaklığı daha fazladır. Bütün gruplarda örnekler referans diske göre daha yeşilimsidir. Remanium CS ve Wiron 88 grubuna ait örnekler referans diske göre daha sarımsı, Jensen Unitbond JNP, Jensen Albond ve Wiron 99 grubuna ait örnekler ise daha mavimsidir. 46Deney grupları birbirleri ile karşılaştırıldığında grupların L,“a”ve AE değerleri arasında fark bulunamazken,“b”değerleri arasında fark görülmüştür. 47
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the effect of commonly used base metal alloys in PFM restorations on the resultant color of porcelain were examined. In our research, 5 different Ni-Cr alloys (Wiron 88, Wiron 99, Jensen Albond, Jensen Unitbond JNP, Remanium CS) were used. Ten disks (15mm. in diameter and 0.5mm. thick) were made from each alloy. Vita VMK Shade A2 porcelain was applied (0.2mm. opaque+0.8mm. body porcelain) to each of the test disks. Test disks were auto-glazed. After glaze, test disks were evaluated by reflectace spectrophotometer and colorimetric recordings were made. All measurements were recorded in CIELab coordinates relative to standart light source D 65 and were transferred to a computer. L,“a”,“b”and AE values were statistically evaluated by Sign, analysis of variance (ANOVA) and Students-Newman-Kuels tests. The following observations were made from the data: 1) The porcelain disks of Remanium CS group were less translusent (-AL) and porcelain disks of other alloy groups were more translusent (+AL) than the reference disk. 2) The porcelain disks of all groups were greener than the reference disk (-Aa). 483) The porcelain disks of Remanium CS and Wiron 88 groups were yellowish (+Ab) and the porcelain disks of Jensen Unitbond JNP, Jensen Albond, Wiron 99 groups were bluish (-Ab) than the reference disk. 4) When all groups were compared to each other, there were no difference between L,“a”and AE values but“b”values. 49