Türkiye'nin Astragalus L. (Legumınosae) cinsine ait macrophyllıum bunge seksiyonu türlerinin yaprak anatomisi, palinolojisi, yaprak ve tohum mikromorfolojisi
Leaf anatomy, palynology, leaf and seed micromorphology of the section macrophyllium bunge belong to genus Astragalus L. (Leguminosae) of Turkey
  1. Tez No: 380291
  2. Yazar: DAVUT BOZER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEHER KARAMAN ERKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada, ülkemizdeki Astragalus (Leguminosae) cinsi Macrophyllium seksiyonuna ait 6 taksonun, anatomik (yaprakçık ve petiyol), polen, yaprak yüzeyi ve mikromorfolojileri incelenmiş, morfolojik veriler ve coğrafik yayılışları verilmiştir. Petiyol anatomisinin sistematik bakımdan önem arz ettiği ortaya konmuştur. Ayrıca Çalışılan türlerin tamamının polenleri radiyal simetrili ve izopolar olarak saptanmıştır. Yaprakçıklar stoma bakımından amfistomatik olup, alt ve üst yüzeydeki stoma sayıları farklılık gösterebilmektedir. Tohum yüzeyi ise retikülat, rugulat veya retikülat-rugulat ornamentasyon göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, 6 taxa of Macrophyllium section belonging to Astragalus (Leguminosae) was examined with regard to anatomical (leaflets and petioles), the pollen, leaf surface and seed features. Moreover, morphological data and geographical distribution of the species are given. The petiole anatomy has an important Petiole anatomy has been demonstrated that has importance role from systematic aspect. The pollen grains has radial symmetry and isopolar. The leaflets are amphistomatic wherein the number of stomata varies at the upper and lower surface. seeds were examined reticulate or reticulate- rugulat ornamentation using scanning electron microscopy.