Bazı hidrazon türevlerinin x-ışını kırınım yöntemi ile yapı analizi
The structure analysis of some hydrazone complexes by x-ray diffraction method
  1. Tez No: 380292
  2. Yazar: RAZİYE ÇATAK ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEFİSE DİLEK, DOÇ. DR. TUNCAY TUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmada, tıpta, teknolojide ve kimyada kullanım alanı bulunan bazı hidrazon bileşikleri sentezlendi. 2-[(2E)-2-(2-chloro-6fluorobenzylidene)hydrazinyl]pyridine [a=3,9415(3)Å, b=22,8712(19)Å, c=12,3809(10)Å, β=95,149(4)°, monoklinik, P 21/n], 2-[(2E)-2-(5-chloro-2-fluorobenzylidene)hydrazinyl]pyridine [a=11,8222(8)Å, b=4,7404(3)Å, c=21,0673(16)Å, β=102,220(5)º, monoklinik, P 21/c], 2-[(2E)-2-(3-chloro-2-fluorobenzylidene)hydrazinyl]pyridine [a=8,6023(2)Å, b=6,42240(10)Å, c=21,0415(5)Å, β=98,8990(10)º, monoklinik, P21/c],2-[(2E)-2-(3-chloro-4-fluorobenzylidene)hydrazinyl]pyridine [a=5,0964(5)Å, b=10,1512(7)Å, c=11,4388(9)Å, α=105,042(5)°, β=99,652(6)°, γ=91,063(5)º, triklinik, P“1”̅], 2-[(2E)-2-(2-chloro-4-fluorobenzylidene)hydrazinyl]pyridine [a=12,2031(10)Å, b=3,8727(3)Å, c=23,0637(19)Å, β=92,285(4)°, monoklinik, P 21/c], 2-[(2E)-2-(4-chloro-3-fluorobenzylidene)hydrazinyl]pyridine [a=4,6721(6)Å, b=10,3141(12)Å, c=23,763(3)Å, β=93,140(6)°, monoklinik, P21/c], 2-[(2E)-2-(4-chloro-2-fluorobenzylidene)hydrazinyl]pyridine [a=5,4814(7)Å, b=18,720(3) Å, c=11,2405(15) Å, β=100,430(8)°, monoklinik, P 21/c] kristallerinin x-ışını tek kristal kırınım yöntemi ile yapı çözümü yapıldı. Yapı analizinde kullanılan kırınım verileri Bruker Smart Breeze difraktometresinde toplanmıştır. Toplanan verilere multi-scan yöntemi ile soğurma düzeltmesi uygulanmıştır. Kristal yapıları, SHELXS-97 programı yardımıyla direkt yöntemler kullanılarak çözülmüş ve SHELXL-2013 programı yardımıyla en küçük kareler yöntemi ile arıtılmıştır. Molekülün birim hücre içindeki durumu, moleküller arası etkileşmeler ve hidrojen bağı geometrisi PLATON programı ile belirlenmiştir. Moleküler diyagram ve şekiller ChemSketch ve ORTEPIII programları kullanılarak çizilmiştir. Anahtar Kelimeler : Hidrazon, X-ışını, Kırınım, Kristal yapı çözümü
Özet (Çeviri)
In this study, a series hidrazone compounds synthesized that have found widespread application in medicine, technology and chemistry. 2-[(2E)-2-(2-chloro-6fluorobenzylidene)hydrazinyl]pyridine [a=3,9415(3)Å, b=22,8712(19)Å, c=12,3809(10)Å, β=95,149(4)°, monoclinic, P 21/n], 2-[(2E)-2-(5-chloro-2-fluorobenzylidene)hydrazinyl]pyridine [a=11,8222(8)Å, b=4,7404(3)Å, c=21,0673(16)Å, β=102,220(5)º, monoclinic, P 21/c], 2-[(2E)-2-(3-chloro-2-fluorobenzylidene)hydrazinyl]pyridine [a=8,6023(2)Å, b=6,42240(10)Å, c=21,0415(5)Å, β=98,8990(10)º, monoclinic, P 21/c],2-[(2E)-2-(3-chloro-4-fluorobenzylidene)hydrazinyl]pyridine [a=5,0964(5)Å, b=10,1512(7)Å, c=11,4388(9)Å, α=105,042(5)°, β=99,652(6)°, γ=91,063(5)º, triclinic, P“1”̅], 2-[(2E)-2-(2-chloro-4-fluorobenzylidene)hydrazinyl]pyridine [a=12,2031(10)Å, b=3,8727(3)Å, c=23,0637(19)Å, β=92,285(4)°, monoclinic, P 21/c], 2-[(2E)-2-(4-chloro-3-fluorobenzylidene)hydrazinyl]pyridine [a=4,6721(6)Å, b=10,3141(12)Å, c=23,763(3)Å, β=93,140(6)°, monoclinic, P 21/c], 2-[(2E)-2-(4-chloro-2-fluorobenzylidene)hydrazinyl]pyridine [a=5,4814(7) Å, b=18,720(3) Å, c=11,2405(15) Å, β=100,430(8)°, monoclinic, P 21/c]crystals have been determined by x-raydiffraction method. Diffraction data used for structure anlaysis were collected on an Bruker Smart Breeze difractometer. An absorbtion correction based on multi-scan method was applied to collected data. The crystal structures have been solved by using direct methods with the program SHELXS-97 and refined by using least squares refinement with the program SHELXL-2013. The state of the molecule in the unit cell, intermolecular interactions and hydrogen bonding geometries were determined by PLATON. The figures of molecules and chemical diagrams were drawn by ChemSketch and ORTEPIII programs. Keywords : Hydrazone, X-ray, Diffraction, Crystal structure determination