Hatay koşullarında bozulmuş çim alanlarının üstten tohumlama yöntemiyle çim kalitesinin iyileştirilmesi
Effect of overseeding on quality of turfgrass in deformed lawn under Hatay conditions
- Tez No: 380342
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞABAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışma, 2011 ve 2012 yıllarında Akdeniz bölgesinde bozulmuş çim alanlarında üstten tohumlama yönteminde kullanılabilecek farklı serin mevsim çim türleri ve karışımlarını belirlemek amacıyla Mustafa Kemal Üniversitesi, Ziraat Fakültesi, Tarla Bitkileri Bölümü uygulama alnında yürütülmüştür. Çalışmada materyal olarak çok yıllık çim (Lolium perenne L.) türünün Integra, kamışsı yumak (Festuca arundinacea Schreb.) türünün Arid III, rizomlu kırmızı yumak (Festuca rubra L. subsp. rubra) türünün Franklin ve çayır salkım otu (Poa pratensis L.) türünün Bluechip çeşidinin yalın, ikili ve üçlü karışımları kullanılmıştır. Çalışmada kaplama hızı, çim rengi, çim dokusu, çim yoğunluğu ve çim kalitesi incelenmiştir. Kaplama hızı en yüksek çok yıllık çimde (%86.3) düşük olduğu saf çayır salkımotunda (%23.1) bulunmuştur. Çim rengi bakımından tüm uygulamalarda yeşil renkte (daha fazla 7.2) olduğu, ancak kontrol parselinde sarı-yeşil (4.8) olduğu, çim dokusu tüm uygulamanın orta-ince (6.4) ancak, kontrol uygulamasında kaba yapıda (3.9), çim yoğunluğu orta-sık (5.6) kontrol uygulamasında seyrek (3.9) olduğu, çim kalitesi orta ve kabul edilebilir (5.8 ve 6.9) olduğu, kontrol parseli ise çok kötü (3.6) olduğu bulunmuştur. Akdeniz bölgesinde bozulmuş çim alanlarında kış döneminde görselliğini yeniden kazandırılması için yapılan üstten tohumlamada serin mevsim çim türlerinden kamışsı yumak ve çok yıllık çim türlerinin ikili karışımı ya da bu türlerin rizomlu kırmızı yumak ve çayır salkım otuyla ikili ve üçlü karışımları başarılı bir şekilde kullanılabileceği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine suitable cool season grass species and mixtures for deformed grasslands by using over-seeding method in Mediterranean Region between 2011 and 2012 at Mustafa Kemal University, Agricultural Faculty, research area of Department of Field Crops. Over seeding method was performed by using cv. 'Integra' as a perennial ryegrass (Lolium perenne L.), Arid III as a tall fescue grass (Festuca arundinacea Schreb.), 'Franklin' as a creeping red fescue grass (Festuca rubra L. subsp. rubra), and 'Bluechip' as a kentucky blue grass (Poa pratensis L.) species. In this study, cover rate, grass color, leaf texture, grass density and quality was investigated. The highest cover rate (86.3%) values was obtained from pure perennial grass, the lowest (23.1%) was from Kentucky bluegrass. In terms of grass color, all treatments were greener (over 7.2 score) than control treatment which was yellow - green (4.8 score). Grass texture was better in mixtures (over 6.4 score) than in control treatment (3.8 score). Grass density was also better in mixtures (over 5.6 score) more than in control treatment (3.9). Grass quality was more acceptable and higher (between 5.8 and 6.9 scores, respectively) than in control treatment (the lowest score of 3.6). Our results showed that cool season grass species such as perennial grass and tall fescue mixtures or their double or triple mixtures with creeping red fescue and Kentucky bluegrass species could be successfully used to recover deformed grasslands of Mediterranean Regions especially during winter seasons