Hatay'da yayılış gösteren Teucrıum polıum L. (Lamıaceae) populasyonlarında uçucu yağ, flavonoid ve toprak analizleri
Analysis of volatile oil, flavonoid and soil in Teucrium polium L. (Lamiaceae) populations distributed in Hatay
  1. Tez No: 380345
  2. Yazar: HÜLYA KESKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YELDA GÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu tez kapsamında, tıbbi bir bitki olan Teucrium polium L.'un uçucu yağ ve flovonoid içerikleri, ayrıca habitatlarının toprak özellikleri incelenmiştir. Uçucu yağ ve flavonoid bileşimleri bakımından Hatay populasyonları kendi aralarında ve literatür ile kıyaslanmışlardır. Ayrıca, söz konusu kimyasal bileşimlerde yıllara bağlı farklılıklar olup olmadığı incelenmiştir. Sonuçta bitkilerin uçucu yağ içeriklerinin habitata göre değişkenlik gösterdiği ancak başlıca maddelerin oranları değişken de olsa tüm populasyonlarda mevcut olduğu gözlenmiştir. Buna rağmen flavonoid profilleri çevre koşullarından kalitatif olarak etkilenmemektedir. Buna göre özellikle flavonoidlerin bu cinste kemotaksonomik marker olarak kullanılabileceklerine karar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Volatile oil and flavonoid contents also soil characteristics of the Hatay populations of a medicinal species, Teucrium polium L. (Lamiaceae) were determined. Hatay populations were also compared between themselves and with literature in terms of the volatile oil and flavonoid content. We were also examined whether there are differences between years in terms of such chemical content. As a result, it has been observed that, volatile oil contents are variable depending on the habitat. Newertheless, the main components of the volatile oils are existing in all populations in various proportions. However, flavonoid profiles are not affected qualitatively by environmental conditions. Accordingly, it is decided that, mainly flavonoids can be used as marker chemotaxonomic markers in this genus.