Zebra balığı(Danio rerio)'nın farklı dokularında telomeraz enzimi aktivitesi ölçümü
Measuring of telomerase enzyme activities in different tissues of zebrafish (Danio rerio)
- Tez No: 380369
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE GÜL MUTLU GÜLMEMİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
Telomerler özelleşmiş DNA tekrar dizilerinden ve telomer bağlı proteinlerden oluşurlar. Telomeraz veya diğer bir ifadeyle telomer terminal transferaz enzimi kendi RNA alt birimini kalıp olarak kullanır ve canlıya özgü hekzamerik tekrarları telomer uçlarına ekleyen ribonükleoprotein yapısında bir ters transkriptazdır. İnsanlardaki gibi biyolojik sistemlerde, telomere en çok etki edenin ne olduğunu anlamak için omurgalı modellerini incelemek önemlidir. Zebra balıklarında da telomer uzunluğundaki değişimler hücre bölünmesi ile sağlanır. Zebra balığı da kademeli bir şekilde yavaş yavaş yaşlanan ve telomer çalışmaları için umut vadeden bir teleost omurgalı modelidir. İnsan telomer kısalması mekanizmalarına ve telomeraz aktivitesindeki insanlarınkine benzer değişimler sebebiyle, telomer ve telomeraz çalışmalarında Zebra balığı yoğun olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada Zebra balığının ergin ve yavru bireylerinde kalp, karaciğer, dalak ve dişi bireylerde ayrıca yumurtalık dokularında telomeraz aktivitesi ölçümü amaçlanmıştır. Bunun için PCR-ELISA kombine bir yöntem olan TRAP yöntemi uygulanmış, sonuçlar Minitab programında istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Ergin bireylerde RTA (Relatif Telomeraz Aktivitesi) dalakda 1,122, kalpte 0,300, karaciğerde 0,131, yumurtalıkta 0,078 olarak; yavru bireylerde ise; kalpte 1,132, dalakta 0,572, karaciğerde 0,130 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Telomeres composed specialy DNA repeat sequence and telomere bound proteins. Telomerase or in other words Telomere terminal transferase enzyme is a reverse transcirptase that uses as a template the RNA subunit and adds organism-specific repeats to the ends of the chromosomes. It is critical to investigate complementry vertebrate models to understand what is the most likely impact of telomere exhaustion in a biological system like humans. Telomere length changes are provided with cell division in zebrafish. Zebrafish is a teleost fish that exhibits gradual senescence is promising vertebrate model. Like humans telomerase expression in zebrafish somatic cells is not sufficient to prevent telomere shortening. Therefore zebrafish is used intensively in studies of telomer and telomerase. In this study we planned to measuring and comparing of the telomerase enzyme activities in heart, liver,spleen, and also female's ovary tissues of Zebrafish. PCR-ELISA was applied in combination with the TRAP assay method, the results were statistically evaluated in Minitab. RTA (Relative Telomerase Activity) values were found in the adult fish; spleen 1,122; heart 0,300, liver 0,131; ovary 0,078 and in the juvenile fish heart 1,132 spleen 0,572, liver 0,130.