Zebra balığında telomeraz enzimi aktivitesinin, iki organik bileşikle inhibisyonunun incelenmesi
Investigation of inhibition of telomerase enzyme activity in zebrafish by two organic compounds
- Tez No: 380368
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE GÜL MUTLU GÜLMEMİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Kanser hastalığının henüz, tüm kanserler için etkili olabilecek net bir tedavisi bulunamamıştır. Dolayısıyla bu hastalık insanlar için önemli bir sağlık sorunudur. Son yıllarda dünyada yeni tedavi stratejileri üretmek üzerine araştırmalar yapılmıştır. Genel anlamda enzim inhibisyonu temeline dayanarak 6 farklı yöntem geliştirilmiştir. Tüm bu bahsedilen enzimlerin doğrudan ya da dolaylı olarak kanser hastalığının gelişimi ve yayılmasında çok etkili olduğu düşünülmektedir. Bu çalışmada hücrelerin kanserleşmesinde çok önemli rol oynayan telomeraz enziminin, daha önceden sentezlenmiş ve yapısal olarak telomeraz enzimi inhibisyonu yapabileceği düşünülen, iki imidazo[1,2-a] pirazin türevi kimyasal maddeyle etkileşimi incelenmiştir. Sonuç olarak bu tez çalışmasında zebra balıklarına uygulanan 2n kodlu 6-(4-Metilfenil- 8-(4-klorofenil)imidazo[1,2-a]pirazin (C19H14N3Cl) isimli bileşiğin telomeraz enzimi inhibisyonu gösterdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
A clear treatment could not discovered for the cancer disease. Therefore, this disease is a major health problem for people. In recent years, research on generating new treatment strategies in the world are made. Inhibition of enzymes in general different methods, have been developed on the basis 6. All the mentioned enzymes directly or indirectly in the development and spread of cancer is thought to be very effective. In this study, the telomerase enzyme inhibition will be invastigated that created by two organic compounds which are derivatives imidazo[1,2-a] pyrazine. As a result in this thesis, The applied zebrafish 2n coded 6- (4-methylphenyl-8- (4- chlorophenyl) imidazo [1,2-a] pyrazine (C19H14N3Cl) from compound were determined show inhibition of telomerase.