Türkiye'deki çırçır-linter-prese işletmelerinin durumlarının incelenmesi
Examination of ginneries, linter and pressing mills in Turkey
- Tez No: 380378
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pamuk Eksperliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmanın amacı; Türkiye için önemli bir yere sahip olan tekstil endüstrisine, hammadde girişi sağlayan çırçır-linter-prese işletmelerinin, bir çok kriter açısından durumlarının değerlendirilerek, inceleme ve araştırmalar ışığında olumlu ve olumsuz yönlerin ortaya çıkartılması ve sektöre yeni bir bakış açısı kazandıracak çözüm önerilerinin sunulmasıdır. Çalışma kapsamında; Ekonomi Bakanlığı Dış Ticarette Kontrol Sistemine kayıtlı ve 2013-2014 pamuk sezonunda faaliyette bulunan 580 adet çırçır-linter-prese fabrikası bildirim kayıtları ve çalışmakta olan bu işletmelerden, rastgele belirlenen 130 fabrikaya yapılan anketler değerlendirilerek, sonuçlar irdelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to evaluate ginneries, linter and pressing mills providing raw materials to textile industry which has a great importance for Turkey, the situation in terms of a multi-criteria and in the light of examinations and researches, to find out advantageous and disadvantageous aspects, and to propose solutions which will provide a new point of view in the industry. In this study, 580 Ginneries, linter and pressing mills registered in Foreign Trade Control System of Ministry of Economy and operating in 2013-2014 cotton season have been examined in accordance with records of Ministry of Economy and randomly determined 130 Ginneries surveys conducted at the mills.