Doğal turşulardan lactobacillus paraplantarum ve lactobacillus pentosus suşlarının moleküler tanımlanması ve plazmid içeriklerinin belirlenmesi
Doğal turşulardan lactobacillus paraplantarum ve lactobacillus pentosus suşlarinin moleküler tanimlanmasi ve plazmid içeriklerinin belirlenmesi
- Tez No: 380379
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN TANIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'nin farklı bölgelerinden rastgele toplanan doğal turşu örneklerinden izole edilen Lactobacillus paraplantarum ve Lactobacillus pentosus izolatları, biyokimyasal ve moleküler yöntemlerle tanımlanmıştır. Moleküler tanımlama recA gen dizisi ve 16S rRNA kullanılarak polimeraz zincir reaksiyonu metodu ile yapılmıştır. Tanımlanan 14 L. pentosus ve 2 L. paraplantarum izolatının plazmid DNA izolasyonları yapılmış, tüm izolatlar içerisinde L. paraplantarum ve L. pentosus'ların 22 farklı plazmid taşıdığı belirlenmiştir. İzolatlarda antibiyotik dirençliliğini belirlemek için eritromisin, penicillin, ampisillin, gentamisin, rifampisin, klindamisin, amoksisilin (klavulanikasid), ampisillin sulbaktam, oksasillin ve aztreonam antibiyotikleri kullanılmıştır. İzolatların en fazla dirençliliği oksasillin (%100) ve azoternam (%100)'a gösterdiği, eritromisin (%100) ve ampisillin (%100)'e karşı ise duyarlı oldukları tespit edilmiştir. Antibiyotik direnç özellikleri ile, izolatların plazmid içeriği arasında doğrusal bir ilişkinin varlığı tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Lactobacillus paraplantarum and Lactobacillus pentosus species isolated from natural pickle samples that randomly collected from different region of Turkey and then identified by using chemical and molecular methods. The molecular identification, using recA gene index and 16S rRNA has done by method of polymerase chain reaction. The isolation plasmid DNA of the identified 14 L. pentosus and 2 L. paraplantarum L. paraplantarum species carried on, and among the all isolates the L. paraplantarum and L. pentosus containing 22 several of plasmids determined. In order to reveal of antibiotic resistance of isolates, the erythromycin, penicillin, ampicillin, gentamicin, rifampicin, clindamicin, amoxicillin (clavulanic acid), ampicillin sulbactam, oxacillin and aztreonam used. It was found that in isolated species has high resistance toward to oxacillin (100%) and azoternam (100%) but less resistance has been determined towards e erythromycin (100%) and ampicillin (100%). There is not any linear correlations were found between antibiotic resistance and plasmid contents of isolated species.