Bulut bilişim tabanlı öğrenme yönetim sistemi tasarımı ve gerçeklenmesi
Designing a cloud computing based learning system and its implementation
- Tez No: 380391
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. MUAMMER AKÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Eğitim ve Öğretim, Information and Records Management, Computer Engineering and Computer Science and Control, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Uzaktan eğitim, eğitim ortamı ve materyallerini sanallaştırarak eğitim imkânlarını geniş kitlere ulaştırmanın en uygun yoludur. Uzaktan eğitim sayesinde eğitim imkânlarından yoksun veya uzak kişiler eğitim süreci içerisine dâhil edilebilirler. Eğitim materyallerinin sanallaştırılması sayesinde eğitimin kalitesi artırılabilir. Ancak eğitimin sanallaşmasıyla, öğrenci ve öğreticilerin yönlendirilmesi ve materyallerin yönetimi zorlaşmaktadır. Bununla birlikte sanallaştırma için kullanılan teknolojilerin yüksek maliyetli olması ve esnek olamaması eğitimde yeni sorunlar oluşturmaktadır. Buna ek olarak, aşırı talep, kullanılan teknolojilerin eskimesi vb. durumlarda eğitimde kesintiler yaşanabilmektedir. Bu sorunların giderilmesinde ve maliyetlerin düşürülmesinde bulut bilişim teknolojileri verimli şekilde kullanılabilir. Bulut bilişim, bilgi ve donanım paylaşımını kolaylaştıran, hızlı sonuçlar alınmasını sağlayan ve esnek yapısıyla bilişim imkânlarını geliştiren bir teknolojidir. Bulut bilişim ihtiyaç duyulduğunda yeni teknolojilerin sisteme eklenmesine izin verirken; ihtiyaç azaldığında atıl durumdaki teknolojileri farklı sistemlere yönlendirerek“kullandığın kadar öde”(pay as you go) yöntemiyle eğitim maliyetlerini de düşürmektedir. Bu çalışmada; bir uzaktan eğitim sistemi web ve mobil platformlarda yayınlanabilecek şekilde tasarlanarak, klasik teknolojiler ve bulut bilişim teknolojileri kullanıldığında ortaya çıkacak yararlar ve/veya riskler incelenmiştir. Klasik teknolojiler kullanılarak oluşturulan öğrenme yönetim sistemlerinin ilk kurulum maliyetleri ve kullanım maliyetleri çok yüksektir. Bulut bilişim teknolojileri kullanılarak oluşturulan öğrenme yönetim sistemlerinin ise kurulum maliyeti olmadığı ve kullanım maliyetlerinde %85'lik bir azalma olduğu gözlemlenmiştir. Fiziksel bir yapı üzerine kurulan klasik teknolojilerin altyapı güncelleme maliyetlerinin çok yüksek olduğu, güncellemelerin zahmetli olduğu ve vakit alıcı olduğu görülmüş ve çıkarılan altyapı kaynaklarının tekrar kullanılamadığı saptanmıştır. Buna karşın bulut teknolojilerin sanallaştırılmış yapısı sayesinde altyapı güncellemeleri çevrim içi paneller sayesinde dakikalar içerisinde, kolayca ve düşük maliyetlerde yazılabildiği gözlemlenmiş; atıl kaynak oluşmadığı tespit edilmiştir. İncelemede bu teknolojilerin kullanılabilirliği, esnekliği ve yenilenmesi ele alınarak ortaya çıkan sonuçlar değerlendirilmiştir. Klasik teknolojilerle hazırlanan yazılımlar, altyapı bileşenlerinin (veritabanı, depolama birimi, web sunucu hizmeti vb.) tek bir sunucu içerisinde bulunması nedeniyle, öğretim yönetim sisteminin gerektirdiği esneklikte bir yazılıma sahip olamamaktadırlar. Farklı platformlar için (web, mobil vb.) oluşturulan yazılımlar sunucuya bağımlı şekilde çalışmak durumundadırlar. Bulut bilişim teknolojileriyle hazırlanan yazılımlar ise, altyapı hizmetlerinin (veritabanı, depolama birimi, web sunucu hizmeti vb.) birbirinden bağımsız fakat birbirleriyle uyumlu çalışmaları nedeniyle yeterli esneklikte olabiliyorlar. Çeşitli platformlar için (web, mobil vb.) oluşturulmuş yazılımlar sunucu bağımlılığı olmadan; kullanıcı tabanlı olarak çalışabilmektedirler. Bu durum hem sunucu işlem yükünün hafiflemesini ve performans artırımını sağlıyor, hem de işlemleri kullanıcının bilgisayarında yaparak kullanıcı etkileşimli bir yazılım oluşturuyor. Ayrıca esnek yapılı yazılım mimarisi sayesinde sisteme yeni modüllerin eklenmesi ve sistemin yeni platformlarda yayınlanması kolaylaşmaktadır. Bulut bilişim teknolojileri aracılığı ile oluşturulan öğrenme yönetim sistemi, maliyetlerin düşürülmesi nedeniyle tasarruf edilen kaynakları eğitimin iyileştirilmesine harcanmasını sağlamaktadır. Böylelikle daha etkili bir öğrenme ortamı oluşturulabilmektedir. Ayrıca kullanıcı tabanlı hazırlanan bu yazılım sayesinde kullanıcı dostu ve kullanıcı etkileşimini artıran bir uygulama ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Distance learning is the most appropriate way of delivering educational opportunities to a wide range of masses through the virtualization of educational atmosphere and materials. Thanks to the distance learning, people deprived of or away from educational opportunities can be included in the educational process. The quality of education can be increased by means of virtualized educational materials. However, with the virtualization of education, the guidance of the learners and teachers alike and the management of education become harder. Besides, the fact that the technology used for the virtualization is costly and inflexible lead to new problems in education. In addition, interruptions in education in cases such as excessive demand, the technology used being obsolete can be encountered. Cloud computing technologies could be used efficiently in order to overcome such problems and reduce the cost involved. Cloud computing is such technology that facilitates sharing the knowledge and hardware, enables getting quick results and develops information technology due to its flexible structure. While it lets new technology be added to the system when necessary, cloud computing also diverts idle technologies when the need is less to different systems whereby it decreases the cost of education through“pay as you go”system. In this study, a distance learning system was designed suitable for broadcasting on web and mobile platforms and the benefits and/ or risks that could emerge when classic Technologies and cloud Technologies used have been examined. The first installation and use cost of classic Technologies is very high. However, learning management systems created using cloud technology has no installation cost and, as observed, there is a 85% decrease in the use cost. It has been observed that the infra-structure updating cost of classic Technologies installed on a physical structure is very high, updating is laboring and time-consuming and the infra-structure sources that are extracted cannot be used again. In contrast, it has been observed that thanks to the virtualized structure of cloud Technologies infra-structure updates can be conducted in only a few minutes with online panels easily and with very low cost. Besides, there is no idle source. In the research, the utility, flexibility and renewal of these Technologies have been studied and the results have been evaluated. Software prepared using classic Technologies cannot have a flexible software algorithm required by teaching management system because the infra-structure components (database, storage unit, web server, etc.) are located in one server.Software created for different platforms (web, mobile) has to function depending on the server. Software created using cloud computing Technologies, however, has software algorithms flexible enough as infra-structure services (database, storage unit, web server, etc.) function independent of each other yet compatible with each other.Software created for various platforms (web, mobile, etc.) can function on a user-based basis with no server dependence, which both leads to a decrease in the workload of the server and so an increase in its performance and an interactive software by conducting its activities on the users' computers. Besides, thanks to the flexible software architecture, it becomes easier to add new modules to the system and to broadcast the system on new platforms. The learning management system created with cloud computing Technologies, because of decreasing the costs, helps improve education through the sources saved. Therefore, a more efficientlearning atmosphere can be created. Moreover, because this software is a user based one, there comes a user friendly application that enhances user interaction.