RoF tabanlı çok bandlı bilişsel radyo için yeniden yapılandırılabilir sierpinski fraktal anten sistemi tasarımı
Sierpinski fractal reconfigurable antenna system design for RoF based multiband cognitive radio
- Tez No: 380422
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI ÇAVDAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Electrical and Electronics Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Gelecek nesil haberleşme sistemleri için önerilen yüksek hızlı RoF (Fiber üzerinden Radyo) tabanlı bilişsel radyonun çözülmesi gereken problemlerinden bir tanesi farklı frekans bandları için farklı yapıda ya da boyda anten bulundurma gereksinimidir. Ayrıca yüksek hızlı RoF sistemlerine ayak uydurmak için bilişsel radyo antenlerinin yapılandırılabilir çok bandlılık özelliğine sahip olması gerekmektedir. Bu doktora çalışmasında bilişsel radyonun her frekans için farklı anten yapısını bulundurma ihtiyacını ortadan kaldırmak için yeni bir yapılandırılabilir anten sistemi önerilmiştir. Önerilen anten sistemi, anten yapılandırma kontrolörü çıkışına göre çalışma frekansını değiştirebilme kabiliyetine sahiptir. Anten karakteristiğinin dinamik değiştirilmediği durumda, istenen bandlara uygun çok sayıda anten bulundurma gereksinimi, bilişsel radyoyu uygulamada kullanılmaz hale getirmektedir. Bu doktora çalışmasında önerilen anten sistemi ile çok bandlı bilişsel radyo uygulamalarını kısıtlayan önemli problemlerden biri ortadan kaldırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Considering the high speed RoF (Radio over Fiber) based cognitive radio which is suggested for the future communication systems, one of the important problems to be solved is the necessity of antennas in different sizes or structures for each frequency band. Additionally, in order to keep up with the high speed RoF systems, cognitive radio antennas should have the reconfigurable multiband properties. In this PhD thesis, to get rid of the need of different antenna structures when the cognitive radio changes its operating frequency bands, a novel reconfigurable antenna system is proposed. The proposed antenna system has the ability of changing its operating frequency depending on the antenna reconfiguration controller output. Unless the antenna characteristic is changed dynamically, the necessity of having many antennas to operate at each specific band makes cognitive radio unusable. With the antenna system proposed in this PhD thesis, one of the important problems limits the high speed multiband cognitive radio applications is removed.