Yürürlükteki tapu kanunu ile yabancı gerçek kişilerin mülk edinimine ilişkin sürecin değerlendirilmesi üzerine bir çalışma
A study about current deed law and assesment of land acquisition process of foreign natural entities
  1. Tez No: 380421
  2. Yazar: ŞENER ELÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYRAM UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Ülkemizde Lozan Antlaşması ile başlayan yabancıların taşınmaz edinimi süreci, özellikle 2000'li yıllardan sonra oldukça hızlı bir gelişme göstermiştir. Yabancıların taşınmaz edinimini düzenleyen 2644 sayılı Tapu Kanununda değişen şartlar çerçevesinde birçok değişiklik yapılmıştır. Tapu Kanununda yapılan en son değişiklik ise 18 Mayıs 2012 tarihli 6302 sayılı Kanun ile yapılan değişikliktir. Bu çalışmanın amacı; yabancı gerçek kişilerin ülkemizden taşınmaz ediniminin 6302 sayılı Kanun çerçevesinde incelenmesi, kanunda miktar kısıtlamalarına ilişkin getirilen hükümlerin Ankara'nın Kazan İlçesi örneğinde irdelenmesi ve bu kısıtlamaların önceki kanuni düzenlemeler ile karşılaştırılmasıdır. Bu çalışmada literatür taraması yapılmış, ilgili kurumlarla görüşülerek gerekli veriler derlenmiş ve internet üzerinden konu ile ilgili dokümanlar toparlanarak seçilen kaynaklardan yararlanılmıştır. Bu çalışma sonucunda yabancıların ülkemizden taşınmaz ediniminde karşılıklılık ilkesinin yeniden temel ilke olarak benimsenmesi, edinilebilecek alanların uygulama ve mevzii imar planlı alanlar dahilindeki özel mülkiyete konu alanların yüzde onu olarak belirlenmesi, yapısız taşınmazlarda geliştirilecek projelerin takibi ve denetimi konularındaki belirsizliklerin giderilmesi, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü bünyesinde Yabancı Bilgi Sisteminin oluşturulması, taşınmazın tasfiye bedelinin resmi değerleme uzmanlarınca belirlenen bedel üzerinden yapılması önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The process of foreigners' property acquisition in our country, started with Lozan Agreement, has shown a great deal of progress especially after 2000's. As a result of the changing circumstances, a great deal of alterations has been made on the legislation number 2644 of Deed Law which regulates foreigners' property acquisition. The latest alteration on this law was with the legislation number 6302 on 18 May 2012. The purpose of this study is to examine the property acquisition of foreign natural entities in our country within the legislation number 6302 framework, and to examine the amount restrictions of foreigners' acquisition of property rights in the context of Kazan province of Ankara and to compare these restrictions to previous legislations. In this study, literature search was made, necessary data was collected from related institutions, relevant documents are gathered from the internet and chosen resources are used. As a result of this study, it is suggested that, reciprocity principle on foreigner's acquisition of property should be adopted again as basis, areas that are open to acquisition should be determined as ten percent of the areas subjected to private ownership within the application and localized zone areas, ambiguities over follow up and inspection of projects that will be developed on properties with no construction, should be removed, a Foreigner Data Base should be established within Land Registry and Cadastre Head Office, liquidation amount should be determined according to the amount established by the assessment specialist.