Balıklardan izole edilen bakterilerin antibiyotik direnç geni profillerinin belirlenmesi
Determination of antibiotic resistance genes profile of the bacteria isolated from fish
  1. Tez No: 380424
  2. Yazar: SALİHA ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN ALTINOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Fisheries Technology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu araştırmada, Doğu Karadeniz Bölgesi'nde 2004-2014 yılları arasında blıklardan izole edilen bakterilerde ki (n:133) antibiyotik direnci ve antibiyotik direnç genlerinin varlığı araştırılmıştır. Antibiyogram testi sonuçlarına göre bakterilerde en yüksek direnç Sefalotin (%70), Eritromisin (%68), Amoksisilin (%63), Ampisilin (%62), Ticarsilin (%56), Sulphamethoksazole (%51) ve Aztreonem (%51) antibiyotiklerine karşı olduğu tespit edilmiştir. Çalışmada izole edilen bakteri türlerinin %24.06'sında Çoğul Antibiyotik Direnç (MAR) İndeksi değeri kritik seviyenin üzerinde hesaplanmıştır. C. indologenes (0,96), B. cepacia (0,89), E. Cloacae (0,82), V. anguillarum (0,79), Y. ruckeri (0,75) ve P. fluorescens (0,72) en yüksek MAR indeksi değerine sahip olan bakterilerden olarak bulunmuştur. Bakterilerde araştırılan direnç genleri arasında en sık rastlanan antibiyotik direnç genleri ampC (%36) ve sul1 (%24) olarak tespit edilmiştir. Bakteriler arasında Class 1 integron gen kasetinin varlığı ise %51 olarak bulunmuştur. Antibiyotik direnç genlerinin bakteriler arasında aktarılmasında görev alan plazmid varlığı ve üzerinde taşıdığı antibiyotik direnç genleri araştırılmıştır. Bakterilerin %35'inin plazmid taşıdığı tespit edilmiştir. Plazmidler ile aktarılabilen antibiyotik direnç genleri sırasıyla tet B, tet D ve amp C olarak bulunmuştur. Bakterilerilerdeki antibiyotik direnç genini içeren integron gen kasetlerinin varlığı ve hareketliliği direnç genlerinin yayılmasında önemli rol oynayabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the presence of antibiotic resistance genes of bacteria isolated from rainbow trout fish farms located in the eastern Black Sea region were invastigated. According to the antibiogram results, bacteria had the highest resistance to Cephalotin (70%), Erythromycin (68%), Amoxicillin (63%), Ampicillin,( 62%), Ticarcillin (56%), Sulphamethoxazole (51%) and Aztreonem (51%). It was determined that 24.06% of the isolated bacteria had Multiple Antibiotic Resistance Index values which were calculated above the critical limit of 0.2. The highest MAR index value was obtained from C. indologenes (0,96), B. cepacia (0,89), E. Cloacae (0,82), V. anguillarum (0,79), Y. ruckeri (0,75), P. fluorescens (0,72). The most common antibiotic resistance genes in the bacteria were ampC (36%) and sul1 (24%). Approximately 51% of the bacteria had Class 1 integron gene cassette. The presence of the plasmid and plasmid mediated transferable resistance genes between bacteria and antibiotic resistance genes were investigated. It was determined that 35% of the bacteria had plasmid. Plasmid mediate transferable resistance genes were tet B, tet D and amp C. The presence and activity of the gene cassette containing the antibiotic resistance gene in bacteria may play an important role in the spread of resistance genes.