Bir küresel reflektör üzerinde uyarılan yüzey akımları
Surface currents induced on a perfectly conducting spherical reflector
- Tez No: 2158
- Danışmanlar: PROF. DR. MİTHAT İDEMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1983
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
BİR KÜRESEL REFLEKTÖR ÜZERİNDE UYARILAN YÜZEY AKIMLARI Mükemmel iletken bir yansıtıcının üzerinde uyarılmış bulunan yüzey akımının etçik ifadesinin bilinmesi değişik bakımlardan büyük bir öneme sahiptir. Örneğin, yüksek frekanslı dalgaların şaşılmasını incelemek amacıyla geliştirilmiş bulunan, ve bazı bölgelerde kınamış alanı hesaplamak için oldukça elverişli gözüken Kırınımın Fizik Teorisi (KFT) doğrudan doğruya bu akımın integrasyonuna dayanır. KFT ye göre, bir saçıcı üzerinde uyarılan yüzey akımı fiziksel optik terim adı verilen ve J ile gösterilen bir kısım ile J a göre“çok daha küçük”olan ve J ile gösterilen bir düzeltil» 0 JL teriminden ibarettir. Seçicinin doğrudan doğruya aydınlatılmış bulunan kısmında J“=2â A B6 doğrudan doğruya aydınlatılmamış bulunan kısmında ise J_=0 varsayılır. Yüksek frekanslı dalgaların saçılmasına ilişkin problemler çözülürken, çoğu kez, J yerine bu ifadeler konur ve J. de tamamen ihmal. O JL edilir. Bu varsayım bazı ”ters saçılma“ teorilerinin de esasını oluşturur. KFT nin bugüne kadar yapılmış bulunan uygulamalarında ise J., in katkısı her zaman benzetine ile yazılmaya çalışılmıştır. J in açık bir ifadesinin bilinmemesi, bunun ihmal edilmiş olduğu durumlarda yapılmış bulunan ihmalin mertebesini saptamak ve yorumunu yapmak olanağını ortadan kaldırmaktadır. Aynı nedenle, KFT de benzetme ile çözümü yazılabilen, oldukça basit problemlerin dışında göz önüne alınamamaktadır. Yukarıda kısaca belirtilen öneme rağmen, mükemmel iletken bir saçıcı üzerinde uyarılan yüzey akımının açık ifadesi henüz ortaya çıkarılmış değildir. Bu tezin amacı, sağıcının bir küre kapağından ibaret olması ve atamı uyaran gelen dalgama da sağıcının eksenine göre simetrik bir yapıya sahip bulunması hâlinde yüzey üzerinde uyarılan akımın yüksek frekanslar için geçerli bir asiamptotik ifadesini bulmaktır. Bu amaçla, yüksek frekanslı dalgaların saçılmasının yerel olaylar olduğu göz önüne alınarak, çözülmesi gereken esas probleme denk bir ”kanonik problem“ kurulmuş ve bu problemin çözümünden yararlanılarak istenen ifadeler elde edilmiştir. Sözü edilen kanonik, problem, kendi üzerine sonsuz defa sarılmış bir soyut uzaydaifade edilen bir kırmam problemidir» Kanonik problemin bu özelliği, son yıllarda geliştirilmiş bulunsa bir özel integral dönüşümden yararlanabilme yi ve sonuçta kesin asimptotik ifadeler bulabilmeyi mümkün kılmıştır, Tezde bulunan ifadeler J üzerine yapılan varsayımı tamamen doğrulamış; J. in ise birbirinden farklı yayılıra özelliğine sahip birçok terimden oluş; tuğunu göstermiştir. Bu terimleri, yüzey üzerinde oluşan değişik kırınım olayları sonucunda uyarılmış olarak yorumlamak mümkündür. Bir M. noktasında oluşan kırmamın uyardığı akımın herhangi bir M noktasındaki değeri, eğer 2n^He(M») sıfırdan farklı ise, her zaman gibidir. Buradaki EC!!..,!!) fonksiyonu akımın TL den M ye gelinceye kadar nasıl bir değişim gösterdiğini ifade etmektedir. T ise, kırınım anında 2n ABr($L) in yüzey akımına dönüşürken uğradığı faz ve genlik değişimini gösterir ve ”transfer katsayısı" adını alır. M. noktasında 2n M- ) in sıfıra eşit olduğu hallerde de, her zaman, yazılabilir, yeter ki buradaki ilk terim sıfırdan farklı olsun. Burada s ile M. M ye birleştiren geodezik üzerindeki yay uzunluğu gösterilmektedir. Transfer katsayıları ve yayalım fonksiyonları gelen dalganın türüne ve polarizason durumuna bağlıdırlar. Tezde yalnızca, gelen dalganın elektrik veya magnetik alanının ayrıta paralel olduğu haller göz önüne alınmıştır. Bu hallerde, ayrıta doğrudan doğruya gelen bir uzay ısınanın, yüzeyin dışbükey tarafında yayılan bir sürünen dalga modunun ve içbükey tarafta yayılan bir fısıldayan galeri modunun ayrıtta uğradığı kırınımlar sonucunda uyarılan akımlar İle yüzeye teğet gelen bir ışının uğradığı yüzey kırınımının neden olduğu akıma ilişkin açık ifadeler elde edilmiştir. Yarıçapın sonsuz büyüdüğü limit durumda bu ifadeler yarım düzleme ilişkin, bilinen ifadelere dönüşü: Hem transfer katsayılarının hem de yayılım fonksiyonlarının ifadelerindi gelen dalganın yalnızca kırınım noktasındaki değeri açıkça yer alır. Başka bir deyişle, bu dalgayı yaratan kaynakların uzaydaki dağılımı, transfer katsa yılarını ve yayılım fonksiyonlarını etkilemez. Bu nedenle, tezde bulunmuş olan ifadeler oldukça geniş bir uygulama sahası olan genel ifadelerdir.
Özet (Çeviri)
İÜ IBS'tBAfl.£ SURFACE CURRENTS I ID Ü C E D O H A FB.BPÎ8HY COJIUCMltt. SÎEEEI.CAI lElIEClÛE; Bo know an explicit expression of the surf ace current induced on a perfectly conducting sheet is of great importance from several points of view. The Physical Theory of Diffraction (PUD), which was developed to solve toig^-frequency diffraction problems, for example, is directly 'based on the integration of these currents. According to PTD, the total surface current J induced on a scatterer S can always be represented as the sum of two components, one the physical optics current for the edge diffraction for an electric case, and,vii -2 ^r ı/z ıiuw)i' -31Tİ/4 A< -3iri/4 c iS«e-., ? ?..v..-«- - T^p,.. - T' II lllFlllll- IHiHMUMilHi g ff, for the surface diffraction of a space ray, for the edge diffraction of ' a creeping mode, for the edge diffraction of a space ray -1/2 », for the edge diffraction of «sft^ t WHL)!}“1,,, -gCeose^ tL a whispering gallery mode, / ainfi ix(ej-e> sine [jcCSj-6)] 1/2, for the surface diffraction of a space ray, for the edge diffraction for a magnetic case where a, Ji_, v and 9 are defined as t») Ju (x)«0* Ren »0f p~I,2,...,tJ r«£* J, '(x)j»-»0, Re Îİ >0, p-l,..,H pp p ^*' Hera (.) and (') on H^, ' denotes the derivative with respect to -toe order and argument, respectively, v, and Î5 are also the nearest zeros. The constant a is the radius of the spherical sheet and x=ka.IIRIHC'I BÖLÜM GİRİŞ 1.1. Konu ve Önemi Bir elektromagnetik dalganın yayılımını etkileyen mükemmel iletken cisimlerin yüzeyinde uyarılan akımların açık ifadesinin bilinmesi veya iyi bir yaklaşıklıkla tahmin edilebilmesi, değişik nedenlerle büyük bir öneme sahiptir, örneğin, saçılma problemlerinin ve reflektörlü antenlerin anali zinde Kirschoff ' tan beri kullanılan ”fiziksel optik“ yaklaşım doğrudan doğruya böyle bir tahmine dayanır ve frekansin çok yüksek olduğu hallerde yüzey akımının ' (ı.ı) İ = o 2n a âe, aydınlık kısımda O, karanlık kısımda dan ibaret olduğunu varsayar /l/. Yüzeyin sonsuz geniş bir düzlem olması halinde kesinlikle doğru olan bu ifade, iyice bilindiği gibi, eğriliğin söz konusu olduğu veya yüzey üzerinde.keskin ayrıtların da bulunduğu hal lerde doğru değildir. Ayrıtların etkisini değerlendirmek amacıyla 1957 yıllarında Sovyetler Birliği'nde Ufimtsev tarafından geliştirilmiş bulunan ve bugün ”Kırınımın Fiziksel Optik Teorisi“ adıyla bilinen teori /2/, ay rıtın varlığı nedeniyle JQ a eklenen terimin alana etkisini sonsuz geniş bir yarım' düzlemin ayrıtının etkisine eşit varsaymaktadır. Hem ayrıtta hem de ayrıtın uzağında yüzeyin sahip olduğu eğrilik göz önüne alınmadığı için, Hfimtsev'in düzeltmesi, şüphesiz, yeterli değildir. Öte yandan, uzaklarda yapılmış ölçmelere dayanılarak saçıcı cismin geometrisinin bulunması prob lemi ile uğraşan birtakım ”ters saçılma" teorileri de yüzey üzerinde uyarı lan akımın (1.1) gibi olduğu varsayımına dayanır /3-4/.