Doğu Karadeniz bölgesi mikroplanktonunun mevsimsel komünite yapısı
Seasonal community structure of the microplankton in the Eastern Black Sea region
  1. Tez No: 380441
  2. Yazar: FATMA BAŞAK ESENSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ MUZAFFER FEYZİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Fisheries Technology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Doğu Karadeniz'de yapılan bu çalışma, Samsun - Bafra (Kızılırmak deşarj alanı) ile Artvin - Hopa arasında belirlenen istasyonlara ait 6 derinlikten Şubat, Mayıs ve Ağustos 2013 tarihlerinde mikroplankton örnekleri toplanmıştır. Bu çalışmada toplanan mikroplanktonik organizmaların kalitatif ve kantitatif dağılımlarına göre farklılıklarının veya benzerliklerinin değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Çalışılan dönemlerde Bacillariophyceae, Dinophyceae, Dictyochophyceae, Euglenophyceae, Prymnesiophyceae ve Ciliophora sınıflarına ait toplam 135 tür saptanmıştır. Planktonik komünitede Bacillariophyceae ve Dinophyceae'ye ait türlerin baskın olduğu tespit edilmiştir. Hücre sayılarının en yüksek olduğu dönemin Ağustos ayına (6.95 x 106 hücre/l), en düşük olduğu dönem ise Şubat ayına (5.72 x 106 hücre/l) rastladığı gözlenmiştir. İstasyonların planktonik toplulukları bakımından kalitatif ve kantitatif benzerlikleri Kümelenme (Cluster) ve Çok Boyutlu Ölçeklendirme (MDS) analizleri ile incelenmiştir. Bunun yanında plankton topluluklarının çeşitliliği, zenginliği ve düzenliliği bazı diversite indeksleri (Margalef indeksi, Shannon-Weiver indeksi, Pielou düzenlilik indeksi, Simpson indeksi) ile açıklanmaya çalışılmıştır. Fitoplankton türlerinin oluşturdukları komünitelerde diversite indeksleri incelendiğinde, Shannon-Weiver (Hꞌ) ve Margalef (d) indekslerinin en düşük olduğu derinlikler, Şubat ayında 30 metre, Mayıs ayında 50 metre ve Ağustos ayında ise 30 metre olarak gözlenmiştir. Cluster analizi ve MDS analizi sonuçlarında ise istasyonlarda kıyıdan açığa doğru gidildikçe birbirleriyle benzerlikleri mevcut ancak kıyıya paralel noktalardaki istasyonlarda farklılıklar daha belirgin olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the variation and the similarities of the collected microplankton organisms in terms of their qualitative and quantitative properties. Samplings were performed in the Eastern Black Sea Region between Samsun – Bafra (Kızılırmak Discharge) and Artvin – Hopa. Microplankton samples were collected in February, May and August 2013. Plankton samples were taken from six differents depths at each stations. A total of 135 species were identified related to the classes Bacillariophyceae, Dinophyceae, Dictyochophyceae, Euglenophyceae, Prymnesiophyceae ve Ciliophora. It was ascertained that the species related to Bacillariophyceae and Dinophyceae are dominant in plankton community. It was observed that the numbers of their cells are the highest in August (6.95 x 106 hücre/l) and the lowest in February (5.72 x 106 hücre/l).Planktonic community structures of stations were examined by the Cluster and Multi-Dimensional Scaling analysis (MDS). Furthermore, to clarify the diversity, abundance and regularity, several diversity indexes (Margalef index, Shannon-Weiver index, Pielou index, Simpson index) were used. While examining diversities of the communities that composed of phytoplankton species, Shannon-Weiver (Hꞌ) and Margalef (d) index's values were the lowest at 30 meters in February, 50 meters in May and 30 meters in August. Accordig to Cluster and MDS analysis, results was found to be similar from coast to open sea at each stations, However differences were more significant between the regions along the shore.