Doğu Karadeniz bölgesi topraklarına kireç ilavesinin bazı besin elementlerinin elverişliliğine etkisi üzerinde bir araştırma
  1. Tez No: 4284
  2. Yazar: ADİL AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIRIM SEZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
5. ÖZJST Bu araştırına, Doğu Karadeniz Bölgesi asit topraklarından alınan toprak örneklerine kireç ihtiyaçları esas alınarak, kireç ih tiyaçlarının değişik düzeylerinde verilen kirecin toprakta bazı mak- ro ve mikro bitki besin elementlerinin almabilirliliğine etkisini incelemek amacıyla laboratuvar koşullarında yapılmıştır. Bu amaçla Rize ve yöresinden 10 adet toprak örneği denemeye alınmıştır. Dene me plastik saksılarda lab. koşullarında kurulmuştur. Saksılara 2 mm' lik elekten geçirilmiş 2.5 kg toprak konmuştur. Bu işlem her toprak ta beşer seviyede kireç uyguıaması olacak şekilde yapılmıştır. Uygu lanan kireç düzeyleri kireç ihtiyaçlarının % 0, Jo 25, °/° 50» İ° 100 ve İo 150'si olarak alınmıştır. Kireç kaynağı olarak saf kalsiyum karbo nat kullanılmış ve saksılardaki toprakların nem içeriği solma nokta sı ile tarla kapasitesi arasında tutulmaya çalışılmıştır. Saksılar dan denemenin kuruluşundan itibaren 1«, 2. ve 4« aylarda örnekler alınarak planlanan analizler yapılmıştır. ?> Toprakların mekanik yapıları Bouyoucos hidrometre yöntemiy le belirlenmiş olup, toprakların mekanik yapıları genel olarak killi ve killi- kumlu- t m sınıfına girmektedir. Örneklerin pH'ları potansi- yometrik olarak cam elektrodlu plı metre ile belirlenmiş olup» oldukça düşüktür. Kireçleme, ile örneklere ait ortalama pH değeri 4»45,'fceıî 6. 63 'e yükselmiştir. Toprak örneklerinin kireç ihtiyacı, kalsiyum asetat yöntemi ile belirlenmiş olup, 100 gr toprak için 535-1825 mg arasında derişmektedir. Organik madde içerikleri Smith-Weldon yönte mi ile belirlenmiş olup, ortalama fi 3.88'den kireç.uygulanması sonuau deneme sonunda fo 3. 66 'ya düşmüştür. Toprakların katyon değişim kapa siteleri sodyum asetat ve amonyum asetat yöntemiyle belirlenmiştir. örneklerin KDK'leri 15. 19-32. 40 me/l00 g arasındadır.- 45 - Örneklere ait değişebilir katyonlardan K, Ca ve Mg amonyum asetatla yapılan ekstraksiyon sonucu ekstrakta geçen K alev fotomet resinde okunarak, Ca + Mg'da gerekli işlemlerden sonra jJDTA ile tit re edilerek belirlenmiştir. Ca + Mg içerikleri deneme öncesi ortalama 13»73 me/lOO g iken kireçlemeden sonra 20.90 me/lOO g'a yükselmiştir. Değişebilir potasyum ise kireçleme ile ortalama 1.0? me/lOO g'dan 0.93 me/100 g*a düşmüştür. Toprak örneklerindeki değişebilir Al + H mik tarı BaCl -trietanolamin yöntemi ile belirlenmiş olup, deneme başında ortalama 8.89 me/lOO g iken deneme sonunda 2.39 me/lOO g'a düşmüştüro Toprakların elverişli Pe içerikleri amonyum asetatla, Zn ve Cu içerik leri 0.05 M BDTA çözeltisi ile ve Mn içerikleri de Ca(N0 ) çözeltisi ile ekstrakte edildikten sonra atomik absorbsiyon spektro fotometresin de okunmak suretiyle belirlenmiştirler. Kireç ihtiyacı kadar kireç verilmesiyle ortalama alınabilir Fe 37*45 ppm'den 9-49 ppm'e, Zn 4.47 ppm'den 2.12 ppm'e, ton 14«12 ppm'den 2.10 ppm'e, Cu ise 3*42 ppm'den 2.78 ppm'e düşmüştür. Toprakların elverişli P içsrikleri asit florürda çözünebilir fosfor mavi renk yöntemiyle belirlenmiştir. Deneme öncesi ortalama 11.33 kg TO -/da olan elverişli fosfor, kireçlemeden sonra 12.61 kg P50c/da'a yükselmiştir, örneklere ait bor içeriği ise kürkümin yönte- miyle' belirlenmiş olup, ortalama 1.39 ppm'den kireçleme sonucu 1.06 ppm'e düşmüştüro Yapılan toprak analiz sonuçlarına göre topraklara verilen kireç miktarlarıma bağlı olarak, kireç miktarı arttıkça toprak plı'sı yükselmekte, değişebilir Ca + Mg miktarı artmakta; değişebilir Al + E, değişebilir K, bitki tarafından alınabilir Fe, Zn, Mn, Cu ve B miktarı azalmaktadır. Elverişli P ise kireç ihtiyacına kadar verilen kireç dozlarında artmakta, kireç ihtiyacından fazla miktarda kireç verilecek olursa azalmaktadır.- 46 - Deneme sonuçlarının yapılan varyans analizlerinde kireç doz ları ile toprak pE'sı, organik madde, değişebilir Ca + Mg, değişebi lir Al + E, değişebilir K, elverişli P, bitki tarafından alınabilir Fe, Zn, İfa, Cu ve B arasında istatistiksel olarak çok önemli (P 0.01) ilişki bulunmuştur. Ayrıca ortalamaların karşılaştırılmasında Duncan testi kullanılmış ve ortalamaların farklı olduğu istatistiksel ola rak önemli bulunmuştur. Toprak verimliliğini ve bitkisel üretimi arttırmak için asit toprakların kireçlenmesi, kireçlenede toprakların tamponluk özellik leri ile kireçlemenin besin elementi dengesinde meydana getirebilece ği değişikliklerin dikkate alınması ve asi t ligi arttırıcı etki..göste ren uygulamaların azaltılması, gübre uygulamasında daha çok alkalin özellik gösteren gübrelerin kullanımına yer verilmelidir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this study was to determine the effects of different liming levels on the availability of some micro and macro nutrients in the aoid soils of East Hack Sea Region* It was carried out on ten soil samples taken from Rize province. The trial was carried out in laboratory conditions in plastic pots each containing 2.5 kg of soil material smaller than 2 mm. Lime was applied in five levels 0. 25» 50f 100 and 150 $ of the lime requirement of the soil. Pure calcium carbonate was used as lime source. The water content of the soil of each pot was maintained between field capacity and wilting point during the trial. Soil samples were taken from the pots at the end of the 1st, 2nd and 4th months of the trial and analysed. The texture of the soils was determined by Bouyoucos hydrometer method* It varied between clayey and clayey «sandy-loam. The pH values of the samples were determined by a pH- meter with a glass electrode. They were fairly low. Average pH value of the samples increased from 4*45 to 6.63 by liming. The lime requirement of the soil samples was determined by calcium acetate method and it was found as 535-1Ö25 fig/ 100 g soil. Organic matter content of the soils was determined by Smith-Weldon method. Liming cansed it to decrease from 3.88 # to 3*66 %. Cation exchange capacity of the soils was determined by sodium acetate and ammonium acetate methods. It was found between 15.19-32.42 me/ 100 g. Exchangeable K was determined by flame photometer and Ca ? % by titrating with EDTA. Ca... Mg content increased to 20. 90 me/100 g by liming while it was 13.73 me/ 100 g before lime treatment. On the other hand exchangeable potassium decreased from 1.02 me/ 100 g to a level of O.93 me/ 100 g after lime treatment. The amount of exchangeable Al ? H in the soil samples was determined by Bad -triethanolamine method and decreased from 8.89 me/100 g to 2.39 me/ 100 g. Available £e, Zn, Cu and- 40 - Mn were determined by atomic absorbtion spectrophotometer after extracting *e with ammonium acetate, Zn and Cu with 0.05 H EDTA and Mn with Ca(NO,). ' Before liming the amount of Je, Zn, Mn and Cu was 37»45> 4.47, 14.12 and 3.42 ppm, respectively. Lime application at the level of the lime requirements of the soils decreased the amount of îe, Zn, Mn and Cu to 9»49t 2.12, 2.10 and 2. 78 ppm, respectively. Available P contents of the soils were determined by blue oolor method»; Liming increased the available phosphorus from 11.33 kg P_0_/da 2 5 to 12.61 kg P 0 /da. Boron content of the samples was determined by eureumine method and decreased from 1.39 PPffi to 1.06 ppm by lime treatment* acording to the results of soil analyses, as the lime application increased, soil pH and exchangeable 41 * H and K and the amount of available *e, Zn, Mn, Cu and B decreased. The available P increased when lime application increased up to the value of the lime requirement and decreased at the excess lime applications. Statistical analyses showed significant (P 0.01) relation between the amount of liming and soil pH; Soil organic matter content; exchangeable Ca ? üg, A.1 ? H, K; available P, ie, Zn, Mn, Cu and B. (The average values were compared by Duncan teBt and they were found significanty, different» In order to develop soil fertility and plant production, lime should be applied to acic soils. In the practice of liming buffering properties of the soils and the variation in the balance of the nutrients that might be cansed by liming consideration. It is proposed that the treatments that increase acidity of the soils should be avoided as much as possible and alkaline fertilizers should be used»