Samsun-Artvin arası farklı noktalardan alınan sediment örneklerinde element ve radyoaktivite analizleri
Element and radioactivity analysis of the sediment sample taken from different region in Samsun -Artvin area
  1. Tez No: 380453
  2. Yazar: AYLİN APAYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN TIRAŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Nükleer Mühendislik, Marine Science, Physics and Physics Engineering, Nuclear Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Yapılan bu çalışmada Doğu Karadeniz Bölgesi'nde denizden 16 farklı noktadan alınan sediment örnekleri için ağır metal ve radyoaktivite analizleri yapılmıştır. Analizler Epsilon5, PANalytical EDXRF cihazı ve Ortec, HPGe yarıiletken Gama dedektörü ile gerçekleştirilmiştir. Yapılan analiz çalışmaları sonucunda sediment numunelerinden % miktarda Mg, Al, Si, S, Cl, K, Ca, Ti ve Fe ile ppm miktarda V, Cr, Mn, Ni, Cu, Zn, As, Br, Rb, Sr, Zr, Ba, Pb elementleri tespit edilmiştir. Element konsantrasyon değerleri yardımıyla zenginleştirme faktörü ve jeobirikim indeksi hesaplanmıştır.Yinebu değerler arasındaki Pearson Correlation ilişkileri SPSS programı ile yapılmıştır.Ayrıca radyoaktivite analizleri sonucunda numunelerden yayınlanan 232Th, 226Ra, 137Csve 40Kradyoaktif izotoplarına rastlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, sea sediment samples taken from 16 different locations in the Eastern Black Sea Regionwere investigated for heavy metals andradioactivity analysis. This analysis has been performed using EDXRF (Epsilon5, PANalytical)system and a HPGe semiconductor detector (Ortec). As a result of the analysis, Mg, Al, Si, S, Cl, K, Ca, Ti ve Fe (% by weight) and V, Cr, Mn, Ni, Cu, Zn, As, Br, Rb, Sr, Zr, Ba, Pb (ppm by weight) elements were founded. The Enrichment Factors (EF) and Jeo-Accumulated index (Igeo) values were calculated from the element concentration results. Besides, the Pearson Correlation relations with SPSS have been calculated from the concentration values. The results of radioactivity analysis, 232Th, 226Ra, 137Cs and 40K radioactive isotopes released from the samples were also found.