Deniz haydutluğu eylemlerinin denizcilik ticareti üzerine etkisi
Effects of pirate events in gulf of aden on world and Turkish maritime commerce
  1. Tez No: 380455
  2. Yazar: MUHAMMET AYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZKAN UĞURLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Somali'de, 1991 yılında Siad Barre'nin düşmesi ve ardından doğan güç boşluğunu dolduracak yeni bir otoritenin tesis edilememesi nedeniyle, bu bölgede ciddi bir güvenlik zafiyeti doğmuştur. Bunun neticesinde de, ilk başlarda yabancı bandrollü balıkçı gemileri ile başlayan, daha sonra diğer gemi türlerini de içine alan bir korsan faaliyeti gelişmiştir. Deniz ticaretinde büyük öneme sahip Aden Körfezi'nde meydana gelen korsan faaliyetleri, sadece bölge değil, aynı zamanda tüm dünya deniz ticareti üzerinde ciddi etkilere sahiptir. Yapılan bu çalışmada, Aden Körfezi'nde yaşanan korsan eylemlerin dünya ve Türk denizcilik ticareti üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada bu bağlamda, NATO'nun 2013 yılı Somali raporundaki yaklaşma, saldırı, ele geçirme ve bozma eylemlerinin, UNCTAD'ın 2014 yılı Somali raporundaki korsan eylemlerin neden olduğu fidye, sigorta, rota değişimi, güvenlik ve askeri maliyetlerle ilişkisi incelenmiştir. Çalışmada ayrıca korsan eylemlerin gemi türü, bandrolü, yıllar ve ülkelere göre değişimi de incelenmiştir. Çalışma sonuçlarına göre, yaklaşma ve ele geçirme eylemlerinin fidye, sigorta, rota değiştirme ve askeri giderler üzerinde daha anlamlı etkilerinin olduğu (p0,01). Saldırı ve bozma eylemlerinin ise sadece güvenlik maliyetleri üzerinde anlamlı bir etkisinin olduğu (p0,01).
Özet (Çeviri)
After overthrow of Siad Barre in Somalia in 1991 and not constructed a new authority, there have been a serious security issue in this region. As a result of this issue, pirate actions are occurred which were firstly aimed to fight against foreign shipping vessels and afterwards, other ship types were included. Pirate actions in Gulf of Aden which is an important role in maritime trade not only affects maritime trade of the region, but it has also serious effects on world maritime trade. In this research, it was aimed to examine effects of pirate actions at Gulf of Aden on world and Turkish maritime trade. In this respect, approach, attack, pirate and disrupted events classified by Somali report of NATO at 2013 were correlated with ransom, insurance, re-routing ships and security costs reported in UNCTAD in 2014. In the research Change of relation of pirate actions based on ship type, nationality, years and country were also examined. According to results of the study, approach and pirated actions have statistically significant effect on ransom, insurance, re-routing and naval costs (p0,01). Attack and disrupting actions were found to have only significant effect on security costs (p0,01).