Investigation of oscillatory mechanisms and thalamo-cortical circuitry of the visual system by simultaneous EEG-FMRI
Görsel sistemdeki osilatör mekanizmalarin ve talamo-kortikal devrenin eşzamanli EEG-FMRG ile araştirilmasi
  1. Tez No: 380470
  2. Yazar: ALİ BAYRAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ADEMOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Kortikal ağların işlevselliğinde, nöron salınımları vazgeçilmez bir olgudur. Harici ritmik bir uyaran ile tetiklenen uyarılmış salınımlar, süregiden spontan salınımları taklit ederler ve bu sayede kortikal ağların içsel özellikleri ve uyumuna ışık tutabilirler. Bu tezde, titreyen ışık uyaranı, 40 sağlıklı gönüllüde, eş zamanlı elektroensefalografi (EEG) ve kanın oksijenlenme seviyesine bağımlı (KOSB) fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme (fMRG) kayıtlamaları sırasında, geniş bir zamansal frekans yelpazesinde (6-46 Hz) durağan hal oluşturmak için kullanılmaktadır. Görsel sistemdeki talamo-kortikal döngü, öncelikli ilgilenilen konudur. Lateral genikulat çekirdeğin (LGN) ve primer görme korteksinin (V1) frekans yanıtları arasındaki yüksek korelasyonla ilgili bulgumuz, talamo-kortikal etkileşimlerin salınım bazlı uyumunu desteklemektedir. İkinci olarak, hemodinamik yanıtın modellenmesinde salınımların katkısı, KOSB (fazik ve tonik) bileşenlerinin zamansal frekansa hassasiyeti baz alınarak tartışılmaktadır. Bulgularımız, tonik KOSB bileşeninin artan frekans ile fazik yanıttan daha keskin düştüğünü, dolayısıyla uyarım frekansına tonik KOSB yanıtının daha duyarlı olduğunu işaret etmektedir. Son olarak, rezonans olgusunun test edilmesi adına EEG bilgisiyle fMRG analizi gerçekleştirilmektedir. KOSB yanıtlarının ve DHUP genliklerinin arasındaki korelasyon haritaları, beta ve gama bantlarında belirgin korelasyon göstermekte fakat alfa bandında göstermemektedir. Bu sonuç, alfa bandındaki DHUP genliğinin global maksimumu sinaptik aktivite (KOSB) artışı olmadan senkronizasyon sonucunda ortaya çıktığı görüşünü destekler.
Özet (Çeviri)
Neural oscillation is an indispensable phenomena in the functioning of the cortical networks. Evoked neural oscillations triggered by external rhythmic stimulation mimic spontaneous ongoing oscillations, thus could shed light on the intrinsic specialization and tuning of the cortical networks. In this thesis, flickering light stimulation is used to constitute steady state for a wide range of temporal frequencies (6-46 Hz) during simultaneous electroencephalography (EEG) and blood oxygenation level dependent (BOLD) functional magnetic resonance imaging (fMRI) scans of 40 healthy volunteers. Firstly, thalamo-cortical loop of the visual system is the subject of interest. Our finding about high correlation between the frequency response characteristics of the lateral geniculate nucleus (LGN) and the primary visual cortex (V1) supports the oscillatory tuning property of the thalamo-cortical interactions. Secondly, contribution of oscillations in the modeling of hemodynamic response is discussed based on the sensitivity of BOLD components (phasic and tonic) to temporal frequency. Our results show that, tonic BOLD component is decreasing more sharply than phasic component with increasing frequencies pointing higher dependency of tonic BOLD response to the stimulation frequency. Finally, EEG informed fMRI analysis is conducted for the sake of testing resonance phenomena. The correlation maps between the BOLD responses and the steady state visually evoked potential (SSVEP) amplitudes show significant correlation for the beta and gamma bands but not for alpha band. This result supports the view that the global amplitude maximum of the SSVEP in the alpha band is due to the synchronization without synaptic activity (BOLD) increase.