The effects of femoral anteversion on knee power in children with cerebral palsy
Serebral palsili çocuklarda femoral anteversiyonun diz gücüne etkileri
  1. Tez No: 380469
  2. Yazar: SEÇİL ÖNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CAN ALİ YÜCESOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Serebral palsili (SP'li) çocuklarda en çok etkilenen eklemlerden biri dizdir. Bu araştırma SP'li çocuklarda diz gücü ve femoral anteversiyon (FA) derecesi arasında bir korelasyon bulabilmek için yapılmıştır. Eğer aralarında direkt bir ilişki bulunursa, FA ameliyatı SP'li çocuklarda erken gelişebilen artrozu geciktirmeyi sağlayacaktır. Protokolde yapılan ölçümler FA açısını ve ilgili benzerlerini CT taraması yapmadan öğrenmeyi sağladı. 23 kişilik SP'li bir grup çocuk ile çalışıldı.Insan yürüme analizi Vicon System ile gerçekleştirilmiştir. Bu sistemde gereken kinetik değerler yer tepkime kuvvetlerini gösteren Berthec güç plakaları yardımıyla elde edilmiştir. Diz maksimum ekstansiyona geldiği saniyede kaslar çalışmaya başladığı için kinetik bir değer olan diz gücüne o zaman çerçevesinde bakılmıştır. Pearson ve Covariance katsayıları çalışmanın limitli datasının etkisiyle FA ve düz gücü arasında lineer bir ilişki olmadığını göstermiştir. Covariance katsayısı parametrelerin ilerledikleri yönleri de belirleyebilmektedir. Fakat parametrelerin ilerledikleri yön bilgisi FA ve diz gücü korelasyonunda anlam göstermeyebilir. Bu çalışmada kinetik grafiklerin diz extansiyonunda gösterdiği artış, diz extansiyonundaki artış ile diz gücü arasında bir ilişki gözetilebilir ve bu da FA'nın diz gücüne etkilerinden olmasına dair bir bulgu niteliği taşımaktadır. Bu bulgu artmış FA'nın erken artroza sebep olduğu fikri ile bağdaşmaktadır. IFA ve diz gücü arasında bir bağlantı bulunamamasından dolayı artrozu önlemek amacıyla yapılabildiği bilinen FA ameliyatı öncelikli hareket niteliği taşımamaktadır. Buna rağmen klinik olarak tespit edilen anteversiyon sonuçlarda görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
The knee is the most adversely affected joint in children with cerebral palsy (CP). The aim is to assess wheter a correlation can be found between femoral anteversion (FA) and knee power in children with CP. If there is a relation, the surgery to fix FA may better control an arthosis, which occurs at very young ages in children patients with CP. The measurements conducted using motion analysis techniques allowed determination of the degree of FA without doing a CT scan. 23 children with CP participated. Human gait analysis was performed using the Vicon System with the Berthec force plates. The particular analysis is done at the instant the knee atteins a full extension position because of presence of a neglectable muscle activity occurring at that time. Data of this research led to the conclusion that the Pearson and Covariance coefficients don't show a perfect correlation. However, Covariance coefficients also define the direction that the variables move. Direction of the variables may not have significance in anatomical correlations as in FA and knee power relation. In this research, a relationship between the increase in knee extension and the loading on the knee may conclude to one of FA's effects on knee. This result contributes to the thought that states the increased femoral anteversion (IFA) can develop early arthosis. Since there isn't a linear relationship, the findings suggest that the surgery to fix FA to delay the arthosis may not be a priority action to take on CP children who have IFA.