Adli, tıbbi ve hukuki açıdan çocuk istismarı ve ihmali olgularında velayet hakkına müdahale
  1. Tez No: 38048
  2. Yazar: TANIL MEHMET BAŞKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. OĞUZ POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
120 VII. ÖZET Çalışma kapsamında, ebeveynin çocuğunu fiziksel, cinsel yönden istismarı ile ihmali ele alınarak, bunun adli tıbbın yan ısı ra hukuki boyutu incelenmiştir. Çocuk istismarı ile ihmalinde, mevzuatsal korunma ve bu kapsam içerisinde ana-babanın velayet hakkına müdahaleyle çocuğun korunması tedbirlerinin şekil ve şartları irdelenmiştir. Konu tez bazında, adli tıbbi ve hukuksal açıdan ikili bir ayırıma tabidir. Alan çalışması olarak ise, İstanbul Adliyesi, Asliye Ceza ve Ağır Ceza Mahkemelerinde 1991, 1992, 1993 yılları içerisinde karar bağlanmış davalar incelenmiştir. Bunların arasında suç niteliği taşıyan ve ebeveyn tarafından gerçekleştirilmiş olgular aranmıştır.
Özet (Çeviri)
121 SUMMARY Physical and sexual abuse of children by parents has been discussed on the basis of forensic medicine and law in this study. In child abuse and neglect, ways and condition of legal protection of children and intervention of parentel rights have been investigated. This matter was subject to double discrimination in regard to forensic medicine and law in this dissertation. Cases resulted in 1991-1992 and 1993 years in Istanbul Administration of Justice, Principal Penalty and Penalty Courts, have been examined. Among there cases, entitles bearing crime character and committed by parents have been searched.