Antimicrobial nHA coating for traumatic bone injuries
Travmatik kemik yaralanmaları için antimikrobiyal nHA kaplama
  1. Tez No: 380480
  2. Yazar: ZİNEB BENZAİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ERTUĞRUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Titanyum oksit ara tabakalı nanoyapılı hidroksiapatit kaplamalar paslanmaz çelik altlıklar üzerine RF-Saçtırma Yöntemi ve Ultrasonik Spray Pyrolysis tekniği olmak üzere iki metot kullanılarak büyütüldü. Gelecek vaat eden bir antimikrobiyal madde olarak bal daha sonra hidroksiapatit kaplı yüzeyler üzerine kaplanarak bu yüzeyler tarafından adsorbe edilmesi sağlanmıştır. Bu hazırlanan antimikrobiyal kaplamalar mükemmel özelliklere sahip ve MDR bakteriyel enfeksiyonlardan koruması ile büyük travmalı kemik yaralarının tedavisi için oldukça umut vericidir.
Özet (Çeviri)
Nanostructured hydroxyapatite coatings with titanium oxide buffer layers were deposited on stainless steel substrates by two methods: Radio Frequency Magnetron Sputtering (RF-MS) and Ultrasonic Spray Pyrolysis Technique (USPT). Honey as a promising antimicrobial agent was subsequently loaded to the coatings through its adsorption by hydroxyapatite. These prepared antimicrobial coatings are expected to have excellent properties and great trauma bone wounds treatment with the prevention from Multidrug-Drug Resistant (MDR) bacterial infections.