Kriminal laboratuvar kimya bölümü pratik uygulamaları
- Tez No: 38051
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİL ATASOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Kriminal araştırma suç yerinde başlar. Bu görev genellikle polis tarafın dan yapılır. Bu nedenle, tez konusu içeriğinin seçiminde aktif bir kriminalist ola rak tecrübemi kullandım. Tezin ilk bölümünde, fiziksel delilin önemi, anlamı ve onun kriminal araştırmada rolünü açıkladım. Buna ilaveten, suç yerlerinde karşı laşılan fiziksel delillerin yaygın tiplerini belirttim. Bundan başka, olay yerindeki fi ziksel delillerin uygun toplanması ve hazırlanması ile ilgili uygulama ve yöntem leri de açıkladım. Diğer bölümler ise şüpheli droglar ve kimyasalların tanımlanması, yan gın ve patlayıcı araştırması, eller üzerindeki atış artıklarının tespit edilmesi, giysi üzerinde atış mesafesinin tayini, tabancalar üzerindeki değiştirilmiş seri numa ralarının meydana çıkarılması, dokümanlar üzerindeki gizli parmak izlerinin be lirlenmesi ve lifler, mürekkepler, boyalar ile benzeri fiziksel delillerin mukayeseli bir analizini içerir. :... Bu örneklerin her birinde, kriminal laboratuvarlarda kullanılan teorik bil giler ve pratik analizler; hem kriminal araştırmacılar hem de bu konu ile ilgilenen diğer kişiler için konu hakkında önceden bilgileri olup olmadığına bağlı kalmak sızın açıklanmıştır. Bu çalışmada, fiziksel delillerin mukayese ve tanımlanması için mikros kobik inceleme, renk testleri, ince tabaka kromatografisi, İR Spektroskopisi, Alevsiz Atomik Absorpsiyon Spektrofotometrisi, UV-VIS ve GC gibi pratik, güve nilir ve tekrarlanabilir analiz metodları kullanılmıştır. Tecrübelerimiz göstermiştir ki delillerin bazısı tek bir analiz metodu ile tanımlanabilirken, diğerleri bu metodların -birlikte kullanılmasını gerektirir. Aynı şüpheli materyal üzerinde uygulanan birkaç metodun sonuçları birbirini bütünle- diği veya tamamladığı zaman sonuç oldukça güvenilir kabuledilir. Bundan başka, güvenilir bir karar vermek için yeterli miktarda şüpheli madde, şahit kontrol numunesi ve mukayese yoluyla kesin tanımlama için yeterli veri kaynağına sahip olunması gerektiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Criminal Investigation begins at the crime scene. This task usually is done by police. For this reason, in selecting the subject matter for thesis, I have drAwn upon my experience as an active criminalist. At the first portion of the text, I explained the meaning and significance of physical evidence and its role in criminal investigation. In addition, I emphasized the common types of physical evidences encountered at the crime scenes. As further point, I described the procedures and practices -relating to the proper collection and preservation of physical evidences at incident scene as well. The other chapters include identification of suspect drugs and chemicals, fire and explosive investigation, determination of gunshot residues on hands, determination of gunshot distance from clothing, restoration of altered serial numbers on handguns, detection of latent fingerprints on documents and the comparative analysis of fibers, inks, paints etc. In each of these examples, theoretical informations and practical analysises used in criminal laboratories, are explained for both criminal investigatiors and other people who are concerned in this area regardless they have any background about the subject or not. In this work, for the identification and comparison of the physical evidences, the most practical, reliable and repetetive analysis methods are used such as microscobic examination, spot tests, thin layer chromatography, infrared spectrophotometry, flameless AAS, GC and UV Visible. Our experiences showed that some of the evidences may be identified with an unique analysis methods. Yet others need a combination of these methods. When the results of the several methods applied on the same suspect material matches each other, it is concluded that the conclusion we reach is quite reliable. Furthermore it is realized that the essentials to make a reliable decision, are the sufficient amount of suspect material, control sample and reference data for comparison and control.