Fosfat çözücü bazı mikrofungusların mazıdağı fosfatı eklenmiş ortamda mısır (Zea mays L.) ve nohut (Cicer arietinum L.) bitkilerinin büyüme ve gelişimi üzerine etkisi
Effect of some phosphate solubilizing microfungi on growth and development of ( Zea mays L.) and chickpea (Cicer arietinum L.) plants in the in the presence of mazidagi rock phosphate
- Tez No: 380513
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET NURİ AYDOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada, Mardin Mazıdağı ve yakın çevresinde farklı özellikteki habitatlardan başta yabani nohut ve mısır olmak üzere çeşitli bitkilerin rizosfer toprakları ve kök bölgelerinden 147 adet mikrofungus izolasyonu yapıldı. İzolasyon prosedürlerinden sonra,izolatların trikalsiyum fosfatı (TCP) çözebilme yetenekleri, kalitatif ve kantitatif olarak belirlendi. İzolatlardan 32'sinin inorganik fosfatıçözebildiği, özellikle 5 izolatın daha yüksek çözme potansiyeline sahip olduğu belirlenmiştir. Klasik methodlara ve DNA sekans analizine göre, beş izolattan ücü (PSF47, PSF71 ve PSF77)Penicillium canescens, diğer iki izolat (PSF46 ve PSF72) ise sırasıyla P.glabrum ve Mucor hiemalisolarak teşhis edildi. Bu izolatların her biri için2*106/ml yoğunlukta spor süspansiyonlarıhazırlandıktan sonra, mısır (Zea mays L.) ve nohut (Cicer arietinumL.) bitkilerin yüzey sterilizasyonu yapılmış tohumları bu süspansiyonlar ile aşılanmıştır. İnokule edilen tohumlar steril kum ihtiva eden saksılara ekilmiş ve saksılar Hogland çözeltisi ile sulanmıştır. 21 günlük büyüme peryodunun sonundabitkiler hasat edildi ve bazı büyüme - gelişme parametreleri (kök-gövde uzunlukları, yaş ve kuru ağırlık, protein ve şeker miktarı, klorofil miktarları vb.) ölçülmüştür. Sonuçlar kontrol gruplarıyla karşılaştırıldı. Sonuç olarak, tohumların mikrofunguslarla aşılanmasının büyüme parametrelerini %10-90 artırdığı tespit edilmiştir. Mısır ve nohut için en etkili izolatların sırasıyla PSF 77 ve PSF 72 olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 147 microfungi were isolted from the rhizospheres soils and root of wild plants (mainly chickea and maize) collected from different habitats of Mazi Mountain, Mardin Turkey and its surroundings. After the isolation procedures their phosphate solubilizing potentials were determined both qualitatively and quantitatively. It was found that 32 of the isolates was able to solubilize the inorganic phosphate, and specially five of them have higher potential. Three of these five isolates (PSF47,- 71 and -77) were identified as Penicillium canescens and the other two isoletes (PSF46 and-72) were identified as P. glabrum and Mucor hiemalis, respectively, according to classical methods and DNA sequence analysis. After 2.106/mL spore for each isolate suspensison were prepared, the surface sterilized seeds of chickpea (Cicer arietinumL.) and maize (Zea mays L.)plants were inoculated with these spor suspensions. Seeds were sown into the pots containing sterile sand, and the pots were irrigated with modified Hoagland solution. At the end of 21-days growth period, the plants were harvested and some growth parameters (root and shoot lenghts, fresh and dry weights, protein, total sugar and chlorophyll) were measured. Results were compared with those of the control group. As a result, it was found that inoculation of seed with microfungi increased the values of growth parameters in the range of 10-90%. The most effective isolate for maize and chickpea were foud to be PSF77 and PSF72, respectively.