Erzincan ve Gümüşhane illerinde yetiştirilen ılıman iklim meyve türlerinde bulunan Aphididae (Hemiptera) türleri, yoğunlukları, doğal düşmanları ve sekonder konukçularının belirlenmesi
The investigation on aphid (Hemiptera: Aphididae) species and their population densities, natural enemies and secondary hosts on temperate fruit species grown in Erzincan and Gümüşhane provinces
  1. Tez No: 380517
  2. Yazar: İSMAİL ALASERHAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞABAN GÜÇLÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 318
Özet
Bu çalışma, 2011-2013 yıllarında Erzincan ve Gümüşhane illerinde yetiştirilen yumuşak çekirdekli, sert çekirdekli ve sert kabuklu meyve türlerinden armut, ayva, badem, ceviz, elma, erik, kayısı, kızılcık, kiraz, mahlep, şeftali ve vişne ağaçlarında bulunan Aphididae familyası türleri, bunların popülasyonları ile doğal düşmanlarının, ara konukçularının ve popülasyon yoğunluklarının tespit edilmesi amacıyla yapılmıştır. Bu meyve türlerinde, 24 yaprakbiti türü, 65 predatör tür, 11 parazitoit tür belirlenmiş ve 15 fungus cins ya da türü izole edilmiştir. Ayrıca çalışma sonucunda yaprakbiti türlerinin 13 sekonder konukçusu belirlenmiş ve yaprakbitlerinin en çok güney yönde popülasyon oluşturdukları tespit edilmiştir. Belirlenen bu yaprakbiti türlerinden Aphis pomi de Geer, Brachycaudus helichrysi (Kaltenbach), Eriosoma lanigerum (Hausmann), Hyalopterus pruni (Geoffroy), Dysaphis devecta (Walker), Dysaphis (Pomaphis) pyri (Boyer de Fonscolombe), Myzus cerasi (Fabricius) ve Myzus (Nectarosiphon) persicae (Sulzer)'nin diğer türlere göre çok daha yaygın ve yüksek popülasyon yoğunluğuna sahip olduğu belirlenmiştir. Yaprakbitlerinin doğal düşmanı olarak belirlenen Anthocoris nemoralis (F.), Orius minutus (L.) (Hemiptera: Anthocoridae), Deraecoris (Knightocapsus) lutescens (Schilling), D. rutilus (Heriich-Schaeffer), D. (Camptobrochis) serenus (D.&S.) (Hemiptera: Miridae), Chrysoperla carnea (Stephens) (Neuroptera: Chrysopidae), Adalia bipunctata (L.), Adalia fasciatopunctata revelierei Mulsant, Coccinella septempunctata (L.), Oenopia (Synharmonia) conglobata (L.), Psyllobora vigintiduopunctata (L.), Scymnus pallipediformis Günther, Scymnus subvillosus (Goeze), Stethorus punctillum Weise (Coleoptera: Coccinellidae), Episyrphus balteatus De Geer, Eupeodes corollae (F.), Sphaerophoria scripta (L.) (Dipetera: Syrphidae) ve Leucopis sp. (Diptera: Chamaemyiidae), Aphidius eadyi (Starý,González&Hall), A. ambiguus (Haliday), Trioxys pallidus (Haliday), Praon dorsale (Haliday) (Braconidae) ve Aphelinus mali (Haldeman) (Aphelinidae) yörede en yaygın ve yoğun bulunan türler olmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the species belonging to the Aphididae family and populations of their natural enemies obtained from the pome, stone and nuts fruit species such as pear, quince, almond, walnut, apple, plum, apricot, cranberry, sweet cherry, mahaleb, peach and cherry trees in Erzincan and Gümüşhane Provinces in 2011-2013. 24 aphids species, 65 predators species and 11 parasitoids species were determined and 15 fungi genus or species were isolated. In addition, 13 secondary of aphids hosts identified as a result of work and and aphids population have been identified in the most southern direction. Among the aphid species, Aphis pomi de Geer, Brachycaudus helichrysi (Kaltenbach), Eriosoma lanigerum (Hausmann), Hyalopterus pruni (Geoffroy), Dysaphis devecta (Walker), Dysaphis (Pomaphis) pyri (Boyer de Fonscolombe), Myzus cerasi (Fabricius) and Myzus (Nectarosiphon) persicae (Sulzer) were found more widespread and higher population levels were also determined than the other species. Anthocoris nemoralis (F.), Orius minutus (L.) (Hemiptera: Anthocoridae), Deraecoris (Knightocapsus) lutescens (Schilling), D. rutilus (Heriich-Schaeffer), D. (Camptobrochis) serenus (D.&S.) (Hemiptera: Miridae), Chrysoperla carnea (Stephens) (Neuroptera: Chrysopidae), Adalia bipunctata (L.), Adalia fasciatopunctata revelierei Mulsant, Coccinella septempunctata (L.), Oenopia (Synharmonia) conglobata (L.), Psyllobora vigintiduopunctata (L.), Scymnus pallipediformis Günther, Scymnus subvillosus (Goeze), Stethorus punctillum Weise (Coleoptera: Coccinellidae), Episyrphus balteatus De Geer, Eupeodes corollae (F.), Sphaerophoria scripta (L.) (Dipetera: Syrphidae) ve Leucopis sp. (Dipetera: Chamaemyiidae), Aphidius eadyi (Starý,González&Hall), A. ambiguus (Haliday), Trioxys pallidus (Haliday), Praon dorsale (Haliday) (Braconidae) and Aphelinus mali (Haldeman) (Aphelinidae) species determined as natural enemies of aphids, were found most widespread in the study area.