Karasu orman işletmesinde işlenen açma ve kaçakçılık suçları
Blackwater forest opening and processed diverging bushes smuggling crimes
- Tez No: 380528
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAMER ÖYMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Orman Entomolojisi ve Koruma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
“Karasu Orman İşletmesinde ki Açma ve Kaçakçılık Suçları”adlı bu çalışma,Orman Entomolojisi ve Koruma Ana bilim Dalında Yüksek Lisans Tezi olarak hazırlanmıştır» Bu tez altı ana bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde,konuya giriş yapılmış ve konunun önemi açıklanmak istenmiştir,İkinci bölümde, araştırma bölgesi mevkii,iklim özelliği,jeolojik yapısı ve bitki örtüsü yönünden tanıtılmıştır»Üçüncü bölümde,konu işlenirken kullanılan materyalin ne olduğu ve hangi yöntem kullanıldığı belirtilmiştir.Bor- düncü bölümde,açma ve kaçakçılık suçları ayrı alt bölümler halinde incelenmiştir.Beşinci bölümde,Türkiye geneli ile,Karasu Orman îşletmesinin özel durumu karşılaştırılmalı olarak tartışılmış ve 20 adet teklif ileri sürülmüştür.Altıncı bölümde,literatür listesi verilmiştir. Büro çalışmalarında“Karasu Orman İşletmesinde işlenen Açma ve Kaçakçılık Suçları”on yıllık(1980-1989)dönemi esas alınmıştır.Bu suçların bölgelere ve yıllara göre dağılımı ve ve yıllık toplamları,tablo ve grafiklerle gösterilmiştir. Arşiv çalışmalarında,bölgelere ait suç zabıt kayıt defterleri,Tazminat Raporları,Nüfus sayın sonuçları incelenmiştir. Arazi çalışmalarında,çeşitli yetkililer ve köylülerle karşılıklı görüşülmüş,araziler ayrıntılı incelenmiş ve gerçekleri gözler Önüne serebilmek için ilginç sahaların fotoğrafları çekilmiştir.
Özet (Çeviri)
This investigation which named“Different Forest Crimes and Unlawful Tree Cuttings in Karasu Forest Enterprise”prepared at the S'orest Entemology and Forest Protection Department asd master thesis. This thesis has six parts.Importance of the subject has been recognized the investigation areas,the climate,the geological■struc¬ture and material which were used while running of the subject in the third part,The fourth part inculudes the smuggling and make a field from the unlawful way of the forests. Private conditions of“Turkish Generally and Karasu Forest Enterprise”have been argued comparatively and twenthy number of suggestions have been offered in the fifth page. Literature list has been given in the sixth page. This office working includens ten years period(1980~1989) Distrubit'ion of this crimes have been assigned according to the years and areas.It has been shown yearly on the graphics and printed from. Crime recordings, compansate recordings,result of the census have been investigated in archieve working. Mutually meeting has been done with some outhority and villager in the estatate working.Photograps of the interesting areas have been taken for illustrated realites.