Pıksel ve nesne tabanlı sınıflandırma acısından Gokturk 2 uydu goruntusunun degerlendırılmesı: İstanbul Boğazı örneği
Pixel and object-based classification Göktürk2 image evaluation of terms: Bosphorus sample
- Tez No: 380583
- Danışmanlar: PROF. DR. MİTHAT DERYA MAKTAV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Şehircilik ve Bölge Planlama, Astronomy and Space Sciences, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hava Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Havacılık ve Uzay Teknolojileri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uydu Haberleşmesi ve Uzaktan Algılama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada İstanbul şehrine ait GÖKTÜRK 2, SPOT 5 ve LANDSAT 8 uydu görüntüleri ile piksel ve nesne tabanlı sınıflandırma yapılmıştır. Görüntüler bazı ön işlemlere tabi tutulmuşlardır. Bant birleştirme işlemi yapılarak multispektral görüntü elde edilmiştir. Düşük çözünürlüğe sahip multispektral görüntüler, daha yüksek çözünürlüğe sahip pankromatik bantlarla birleştirilerek daha yüksek çözünürlüklü multispektral görüntü elde edilmiştir. Uygun projeksiyon sistemi seçildikten sonra gerekli geometrik düzeltmeler yapılmıştır. Daha sonra görüntüler üzerinde piksel ve nesne tabanlı sınıflandırmalar yapılmıştır. Elde edilen doğruluk analizleri karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, belonging to the city of Istanbul GÖKTÜRK 2, SPOT 5 and LANDSAT 8 satellite images were made using the pixel and object-based classification. Images were subjected to some pre-processing. Band merging process was carried out as a priority. Low-resolution multispectral images combined with higher resolution panchromatic band as pansharpening. Thus a high resolution multispectral image was obtained. After the appropriate projection system is selected, the geometric corrections were made. Then pixel and object-based classifications have been made on images. The accuracy analyses obtained were evaluated comparatively.