Sulama sonrası Harran Ovası tarımsal arazilerdeki yapılaşmanın piksel tabanlı / nesne tabanlı sınıflandırma yöntemleri ile belirlenmesi ve iki yöntemin karşılaştırılması
Mapping of settelments at the Harran Plain after irrigation using pixel and object based classification systems and comparison of two methods
- Tez No: 506577
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ ÇULLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Ziraat, Science and Technology, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Arazi dinamiklerinin yersel ve zamansal analizleri arazi kaynaklarının yönetimiyle ilgili uygun kararlar alınması açısından oldukça önemlidir. Bu çalışma 1995'den 2017'ye kadar CBS ve Uzaktan Algılama yöntemleri kullanılarak Harran Ovası Tarım alanları üzerinde izinsiz yapılaşma sürecinin geldiği noktanın belirlenmesi amacı ile yapılmıştır. Yapılan bu çalışmanın sulamaya açılacak olan ovalarda izlenecek arazi kullanım planlamalarına yol gösterici bir özellik taşıyacağı da düşünülmektedir. Alanda tarım alanları üzerindeki yapılaşma uydu görüntülerinin analizi ve sınıflandırılması ile ortaya konulmuş olup bu amaçla geleneksel sınıflandırma (Eğitimli Sınıflandırma) ve nesne tabanlı sınıflandırma yöntemlerinin birer karşılaştırması da yapılmıştır. Bu kapsamda Harran ovası 2017 yılına ait SPOT uydu görüntüsü elde edilmiş olup bu görüntü piksel tabanlı ve nesne tabanlı sınıflandırma yöntemleri kullanarak sınıflandırılarak mevcut arazi kullanımları çıkarılmıştır. Sınıflandırma sonuçlarının doğrulukları yersel verilerle karşılaştırılarak elde edilmiştir. Son olarak edilen sonuçlar gerçek verilerle kıyaslanarak sulama öncesi ve sonrası durum ortaya konularak bu şekilde yapılaşmanın en yoğun olduğu alanlar belirlenmiştir. Elde edilen neticelere göre ovada sulama sonrası yaklaşık 5000 ha' lık bir alanda yapılaşmanın arttığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Harran Plain has experineced rapid urban growth since the start of widespread irrigation. This has caused further environmental concerns. The population increases were accompanied by social welfare, urbanization in the plain through housing settlements, and industrialization. As a result, soils of the Harran Plain are now being threatened by urbanization. In addition, gaps in the legal system contributed to the growth of built-up areas on good quality first- and second-class fertile soils, and uncontrolled settlements took place on the plain. Nearby agricultural areas were the first to develop when cities expanded with immigration, from towns to city centers, as opening lands to urbanization appeared to be more profitable than agriculture. The analysis of Landsat imageries acquired in 1995 and in 2015 will help to identify the current situation with respect to built-up areas in the plain and at the beginning of irrigation. The automatic extraction of built-up areas was based on the spectral classification of the digital images. The constructions were mostly homes and industrial use facilities such as factories for products based on raw materials from primary crops including cotton and corn. In addition to the constructions determined, the arable lands disappeared because of the construction of open canals and roads. The goal of this study is to classify the digital images using pixel based and object based classification methods in order to reveal the amount of urbanization on agricultural areas and compare two methods.