Karboksilik asit koordinasyonlu bazı geçiş metal komplekslerinin flüoresans parametrelerinin ölçülmesi
Measurement of fluorescence parameters of some transition metal complexes with carboxylic acid coordination
- Tez No: 380631
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA RECEP KAÇAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tez çalışmasında, Pyridine-2,5-Dicarboxylic Asit ve Pyrazinecarboxylic Asit türevlerinin, nötralize etme ve buharlaştırma yöntemleri kullanılarak başlangıç maddeleri elde edilmiştir. Bu başlangıç maddeleri metal (Ni, Zn) atomlarına koordine olduktan sonra elde edilen yeni metal komplekslerinin EDXRF yöntemiyle K X- ışını tesir kesitleri, fluoresans verimleri ve K X-ışını şiddet oranları ölçülmüştür. Saf ve metal komplekslerinin değişen kimyasal yapısı, maddenin kimyasal durumuna bağlı olarak, analitin X-ışını çizgisinin enerjisinde ve X-ışını çizgisinin mutlak ve relatif şiddetlerinde bazı değişiklikler meydana getirmektedir. Bu sonuca bağlı olarak elementlerin fluoresans parametrelerinin değiştiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the ligands of Pyridine-2,5-Dicarboxylic Acid and Pyrazinecarboxylic Acid derivatives were obtained using the evaporation method and neutralization. The K X-ray cross sections, fluorescence yields and relative intensity ratios of the obtained new metal complexes after coordinated to the metal (Ni, Zn) atom of these ligands were measured by EDXRF method. The changing chemical structure of the pure and metal complexes depending on the chemical condition has produced some changes in the energy of X-ray lines of the analyte and absolute and relative intensity of X-ray intensity. Thus, the obtained results have showed that the fluorescence parameters of these elements are changed.