Nazilli'de sosyo-ekonomik ve kültürel hayat (1923–1950)
The socio-economic and cultural life in Nazilli
- Tez No: 380683
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TEMEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu çalışmada 1923-1950 yılları arasında Aydın şehrinin merkez ilçeden sonra en fazla nüfusa sahip ilçesi olan Nazilli'de ekonomik durum, demografik yapı, eğitim ve sağlık alanındaki gelişmeler ve sorunlar incelenmiştir. Değerlendirme yapılırken bu dönemde yetiştirilen tarım ürünleri, ticaret ve sanayi kolları, yıllara göre ilkokul, ortaokul ve lise eğitimindeki gelişmeler, öğretmen, öğrenci, sınıf ve okul sayıları, öğrencilerin sınıf geçme durumları, eğitime büyük katkı sağlayan Halkevleri ve faaliyetleri, sağlık politikaları, sağlık kuruluşları ve salgın hastalıklar, Cumhuriyet döneminde nüfus yapısı ve sosyal hayat ele alınmıştır. Çalışmada temel kaynak olarak Başbakanlık Cumhuriyet Arşiv belgeleri, Salnameler, o döneme ait gazeteler ve TÜİK verileri kullanılmıştır. Nazilli'nin, gerek Basma Fabrikası ve demir yolları ile gerekse verimli toprakları sayesinde bol ve çeşitli ürünler yetiştirilmesinden dolayı ticari ve ekonomik açıdan yalnız Aydın İli ve Ege Bölgesi için değil ülkemiz içinde büyük önem taşıdığı sonucuna varılmıştır. Ayrıca nüfus, eğitim, kültür ve sosyal yapı istatistik verilerle birlikte ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been investigated the economic status, demographics, developments and problems in the field of education and health between the years of 1923-1950 of Nazilli which is the most populus county after the central district of Aydın. While being consired this period, it has been mentioned the agricultural grown products, trade and industries; according to the years the developments of primary, secondary and higher education, the number of teachers, clases and schools, the status of students passing class, Community Centres and their activities which contribute greatly to education, health policies during the single party era, health care organizations and epidemics, the population structure and social lifeduring the Republic Period. In this study, the documents of Prime Ministry Republic Archive, the newspaper of that period and the data of TSI have been used as a main source. Besides Textile Factory and railways, due to the ample and varied grown products thanks to fertile soil, it has been concluded that Nazilli is an important county in terms of commercial and economic not only for Aydın and Aegean Region but also for our country. Population, education, culture and social structure have been also mentioned along with statistical data.