Ferrosen türevli Schiff bazlarının sentezi ve yapılarının spektroskopik yöntemlerle aydınlatılması
Synthesis and characterization of Schiff bases derived from ferrocene with spectroscopic methods
  1. Tez No: 380818
  2. Yazar: ASUMAN UÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ÖZCAN, DOÇ. DR. ERSİN GÜLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmada öncelikle aldehitlerle (4-hidroksibenzaldehit, vanilin) aminoasit metilesterlerinin (glisin metilester hidroklorür, L-alanin metilester hidroklorür, L-fenilalanin metilester hidroklorür, L-valin metilester hidroklorür) reaksiyonuyla schiff bazları elde edilmiştir. Schiff bazları ile α-klorasetilferrosenin reaksiyonundan yeni ürünler elde edilmiştir. Elde edilen bileşiklerin yapıları elementel analiz, FT-IR, UV-Vis, 1H NMR, 13C NMR spektroskopisi ve DSC tekniği kullanılarak karekterize edilmiştir. Bunlara ek olarak sentezlenen ürünlerin Dönüşümlü Voltametri (CV) tekniği ile elektrokimyasal özellikleri incelenmiştir. Elektrokimyasal çalışmalarda GC elektrot kullanılarak önceden sentezlenen bileşiklerin 10-3 M asetonitrilde hazırlanan çözeltilerinin elektrokimyasal karakterizasyon voltamogramları incelenmiştir. Referans elektrot olarak Ag/Ag+, karşıt elektrot olarak platin tel elektrot kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, firstly, Schiff bases were synthesized from the reaction of aldehydes (4-hydroxybenzaldehyde and vanilin) and amino acid methylesters (glycine methylester hydrochloride, L-alanine methylester hydrochloride, L-phenylalanine methylester hydrochloride, L-valine methylester hydrochloride). New compounds were obtained by the reaction of synthesized Schiff bases and α-chloroacetylferrocene. The structures of the obtained compounds were characterized by using elemental analysis, FT-IR, UV-Vis, 1H NMR, 13C NMR spectroscopy and DSC technics. In addition electrochemical properties of the synthesized products were examined using Cyclic voltammetry (CV) technique. In Electrochemical studies electrochemical characterization voltammograms were investigated using GC electrode, in 10-3 M acetonitrile solution of previously synthesized compounds. As the reference electrode Ag / Ag + and as a counter electrode platinum wire electrode were used.