Karaman ilinde koyunculuk üretim faaliyetine yer veren işletmelerin yapısal analizi
Structural analysis of enterprises having sheep raising activity in Karaman province
- Tez No: 380857
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MİTHAT DİREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma, Karaman ilinde faaliyet gösteren koyunculuk işletmelerinin yapısının araştırılması amacıyla yapılmıştır. Araştırma da kullanılan veriler, tabakalı tesadüfî örnekleme yöntemine göre seçilen 61 işletme ile yapılan anketlerden elde edilmiştir. Elde edilen veriler 2011 üretim dönemine aittir. İncelenen işletmelerde, işletme başına ortalama hayvan varlığı 9,29 BBHB olup, işletme başına ortalama 122,18 da işletme arazisi tespit edilmiştir. İncelenen işletmelerde, işletme başına ortalama 153.175,96 TL aktif sermaye hesaplanmış olup, bu sermayenin %67,78'si arazi sermayesi, % 32,22'si ise işletme sermayesinden oluşmaktadır. Pasif sermaye içerisinde öz sermayenin payı %93,24 olarak hesaplanmıştır. İncelenen işletmelerde ortalama saf hasıla 19.291,65 TL, tarımsal gelir 24.565,96 TL, mali rantabilite 13,51 ve ekonomik rantabilite 12,59 olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate the structure of sheep farming enterprises operating in Karaman. The data used in the study were obtained by survey method, conducted with 61 enterprises chosen according to the stratified random sampling method. The data obtained belongs to the production period of the year 2011. In the enterprises surveyed, the average presence of animals per farm is 9,29 BBHB (Bovine Animal Unit), and an average of 122.18 decares land per farm has been identified. In the enterprises surveyed, an average of 153.175,96 TL active capital assets per farm is calculated, being 67,78% of this capital is land capital, and 32,22% is operational capital. The equity interest in passive capital is calculated as 93,24%. In the enterprises surveyed, the average net output is determined as 19.291,65 TL, agricultural income 24.565,96 TL, financial profitability 13,51 and economic profitability 12,59.