Fotokatalitik hidrojen üretiminde alaşım nanokristallerin aktivitesinin araştırılması
The investigation of alloyed nanocrystals in photocatalytic hydrogen production
- Tez No: 380872
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT KUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tez çalışmasında kuantum nanokristaller olarak bilinen ve birçok alanda uygulama imkânı bulunan kadmiyum tabanlı nanokristal yapıların alaşım formlarının kolloidal sentezi ve hidrojen üretimi uygulamaları incelenmiştir. CdSe, CdS ve CdSeS nanokristal yapılar düşük sıcaklıklarda çift faz metoduyla toluen-su arayüzeyinde kontrollü olarak sentezlenmiştir. Daha sonra elde edilen nanokristaller Na2S/Na2SO3 sisteminde güneş ışığında fotokatalizör olarak kullanılarak hidrojen üretimi gerçekleştirilmiştir. Aynı şartlarda sentezlenen farklı nanokristallerin hidrojen üretim hızları karşılaştırılmış ve sonuçları yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we study on synthesis and characterization of Cadmium based alloyed nanocrystals which are known as quantum dots and their hydrogen production applications. CdSe, CdS and CdSeS nanocrystal structures were synthesised by two-phase method in toluen-water interface at low temperatures. Hydrogen was produced by using nanocrystals as a photocatalyst under solar light in the Na2S/Na2SO3 system. Hydrogen production rates of each nanocrystals which was synthesised under the same conditions was compared and results were discussed.