Fotokatolitik metatez tepkimeleriyle polibutadien ve vulkanize polibutadienin degradasyonu
  1. Tez No: 4608
  2. Yazar: ÇETİN BOZKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ İMAMOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Ba çalışmada poiibütadisa vs kükürtle vuîkaake poiibüiadieaia fofokimyasal metateîik dsgradasyoau iaceieaaişür. Efasiromerik poliaerkrdea organik biieşikieria seateziaia haagi oranda oluşacağı saptaaaıış, vuîkaaiz® polimer artıklanaıa ayaı amaçla kuilaaıîıp kullanılamayacağı araştırılmıştır, ürüa t® y&a Oröaleria oluşumuna poiimsr, olefia, katalizör miktarları ile ışıalaıaa süresi ve sıcakîıgıa etkileri saptaasııştır. Polibütadiea içia buluaaa optimum deaey koşuîlarıada, vuikaaiz® polibütadiea öraekieriade köküri miktarı, vulkaaizasyoa süre ve sıcaklıklarla la etkisi araştırılmıştır. Pyreks yan mikro düzeaekkrde, azot almosferiade yürütaîea çalışmalarda karboa sayısı 24 ve altındaki degr&dasyoa örSsleriaia GLC yöatemiyie aaalizi yapılmıştır. Maksimum 20 mg/m! poîifcüîadiea icerea çözeltiler, Ö.Ö2 M W(C0)g ve volframla moiü başına 10 aoî simetrik olefia ile birlikte 30§ K 'sıcaklıkta, 30 dakika ısıaisadıgıada %4Ö dönüşümle polienler oluşurken yaa ürüaler miaimumQur. Optimum tepkime koşuîianada değişik oraada kükürtle vuikaaize ediiea poiibüîadiealerde düşüşüm, köküri mikiarıaıa artmasıyla azalmaktadır. Yulkanizasyea sıcaklığı ve söresiaia tepkime verimiae çok büyük etkisi olmadığı gözlenmiştir. %î-3 Arasıada kükürtle vuikaaize ediîea poübütadieaia 7*28 civana da döaüşüme uğraması yöatemis eaoüstriyel uygulamalar içia öaemii oiabiiecegiai göstermektedir.
Özet (Çeviri)
£1 SUMMARY îa the present work, the photoc&taiytk metathesis degradations oî poîybuîsdieae and sulfur- vulcanized polyfcutadiene were studied comparatively. The yields ia the synthesis of organic compounds from eiastomerk polymers and also from vulcanized polymer wastes were explored. Effects of polymer, oiefia and catalyst concentrations, irradiation perlo~d~am!_2mperatsr© were determined, ât optimum conditions determined for polybutadiene, the effects of sulfur content, vulcanisation time and temperature were then investigated for vulcanized poiyfcuîadieaes. Experiments were carried out in semi-micro pyres apparatus under nitrogen atmosphere and the analyses of degradation products with a carbon number of 24 or Jess than were a&zs Sby GLC. 40% Conversion to polyenes was obtained in the experiments when solutions containing maximum 20 mg/ml polybutadiene were irradiated for 30 min. with 0.02 M WCCOg, and with a symmetrical olefin (10 moi/moi ¥) at 308 K while conversion to fey-producls was minimum. Conversion decreased with the increasing sulfur con tenches vulcanized polyfcutadienes were used, under optimum experimental conditions. Vulcanization î&sıptr&l^r^ and time however created no significant effect on the yield. Â 20% conversion of poiyfeuîadieae vulcanized by i-3% sulfur indicated that the method may have some industrial applications.