Türkiye Falcaria Fabr. ve Gongylosciadium Rech. f. (Apiaceae) cinslerinin moleküler, morfolojik, anatomik ve palinolojik yönden araştırılması
Molecular, morphological, anatomical and palynological investigations on the genera of Falcaria Fabr. and Gongylosciadium Rech. f. (Apiaceae) in Turkey
- Tez No: 380899
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERYEM ŞEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışma ile Türkiye'de doğal olarak yetişen Falcaria Fabr. ve Gongylosciadium Rech. f. cinslerinin morfolojik, palinolojik, anatomik ve moleküler özellikleri incelendi. Cinslerin kapsamlı betimleri yapılarak tür tayin anahtarları yeniden düzenlendi. Arazi ve herbaryum çalışmaları ile taksonların coğrafi yayılışları belirlenerek harita üzerinde gösterildi. Bunun yanısıra mevcut populasyonların habitat özellikleri ve IUCN kategorileri değerlendirildi. Taksonlara ait polenler ve meyve yüzeyleri taramalı elektron mikroskobunda (SEM) incelendi. Işık mikroskobunda ayrıca polenlerin ölçümleri yapıldı ve dijital fotoğrafları çekildi. Falcaria ve Gongylosciaidum cinslerinin filogenetik ilişkilerini belirlemek için bu cinslere ait türler ile birlikte yakın tribuslar olan Selineae (Ligusticum L., Angelica L.), Apieae (Ammi L.), Pimpinelleae (Pimpinella L.) ve Pyramidopterae (Sison L.) ile tez konusu kapsamına giren Careae tribusundan (Rhapdosciadium Boiss., Fuernrohria C.Koch, Grammosciadium DC., Falcaria Fabr., Gongylosciadium Rech.f.) tribusu türleri dış grup olarak kullanıldı. Falcaria ve Gongylosciaidum cinslerinin farklı bölgelerde yayılış gösteren populasyonları arasındaki filogenetik ilişkileri gösteren dendogramlar için sekanslama (ITS) ve Amplified Fragment Length Polimorphizm (AFLP) analizleri kullanıldı. Ayrıca taksonların morfolojik, anatomik, palinolojik ve meyve karakterleri ile ilgili 108 nümerik karakter kullanılmıştır. Filogenetik ve kladistik analizler için NTSYSpc 2.1., PAUB ve Minitab paket programları kullanıldı. Bu tez çalışması kapsamında Gongylosciaidum anatolicum türü bilim dünyasına yeni takson olarak ilk kez tanıtılmıştır
Özet (Çeviri)
Taxa of the genera Falcaria Fabr. and Gongylosciadium Rech. f. have been identified by means of morphological, palynological, anatomical and molecular phylogenical data. The comprehensive descriptions of the genera Falcaria Fabr. and Gongylosciadium Rech. f. were made and more useful keys of identification were rearranged. As a result of the field and herbarium studies, the corologies of the species were completely determined and they were shown on the maps. Considering the current status of the taxa of current populations, habitat specilities and the IUCN categories of the taxa that were evaluated. Pollen and seed coat surface features of the studied taxa were examined with detailed scanning electron microscopy (SEM). In addition pollen grains measured with light microscope and took digital photoes. Taxa of the genera Falcaria Fabr. and Gongylosciadium Rech.f. and the out-group taxa belonging to the most close genera in tribe Selineae (Ligusticum L., Angelica L.), Apieae (Ammi L.), Pimpinelleae (Pimpinella L.) and Pyramidopterae (Sison L.) with tribe Careae (Rhapdosciadium Boiss., Fuernrohria C.Koch, Grammosciadium DC., Falcaria Fabr., Gongylosciadium Rech.f.) tribe respectively, were used in molecular studies in order to retrieve their phylogenetic relationships. The data obtained from the sequence (ITS) and Amplified Fragment Length Polimorphizm (AFLP) analyses. Morphological, anatomical, palynological and seed characters were used on the basis of 108 traits for numerical analysis NTSYSpc 2.1., PAUB and Minitab package programme were used for phylogenetic and cladistic analysis. Gongylosciaidum anatolicum was introduced the scientific world for the first time.