Küçükköy-Alibeyhüyüğü (Çumra) ve Konya arasında kalan bölgenin florası
The flora of the region among Küçükköy-Alibeyhüyüğü (Çumra) and Konya
- Tez No: 380951
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN TUGAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma Küçükköy-Alibeyhüyüğü (Çumra) ve Konya arasında kalan bölgenin florasını tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Çalışma alanı Davis tarafından kulanılan kareleme sistemine göre C4 karesi içerisindedir. Çalışma alanından 2012-2014 yılları arasında toplanan 674 bitki örneğinin değerlendirilmesi sonucu 63 familya ve 274 cinse ait 426 takson (287 tür, 86 alttür, 53 varyete) tespit edilmiştir. Çalışma alanındaki endemik takson sayısı 47'dir. Alandaki kültür bitkisi sayısı 41'dir. Taksonların fitocoğrafik bölgelere göre dağılımları şöyledir: İran-Turan elementleri 86 (% 20.20), Akdeniz elementleri 60 (% 14.10) ve Avrupa-Sibirya elementleri ise 18 (% 4.23). Geriye kalan 262 (% 61.50) taksonun 106'sı (% 24.90) geniş yayılışlı iken 156'sı (% 36.85) fitocoğrafik bölgesi bilinmeyendir. İçerdikleri takson sayısına göre büyük familyalar sırayla Compositae (Asteraceae) 68, Leguminosae (Fabaceae) 35, Labiatae (Lamiaceae) 35, Cruciferae (Brassicaceae) 33, Gramineae (Poaceae) 29, Caryophyllaceae 19, Umbelliferae (Apiaceae) 16, Rosaceae 14, Boraginaceae 14 ve Liliaceae 13'tür. Takson sayısına göre en büyük cinsler ise Centaurea 8, Astragalus 6, Salvia 6, Allium 4, Silene 4, Ranunculus 4, Veronica 4, Anthemis 4 ve Cirsium 4'tür.
Özet (Çeviri)
This research has been made to determine The flora of the region among Küçükköy-Alibeyhüyüğü (Çumra) and Konya. The research area is in the C4 square according to the Grid system used by Davis. As a result of the examination of 674 plants specimens which were collected from the research area between 2012-2014, 426 taxa (287 species, 86 subspecies and 53 varietes) that belong to 63 families and 274 genera have been determined. In the research area the number of endemic taxa is 47. The number of cultivars in the area is 41. According to the phytogeographical regions the figures of the taxa are as follows: Irano-Turanian are 86 (20.20 %), Mediterranean are 60 (14.10 %) and Euro-Siberian are 18 (4.23 %). While 106 (24.90 %) taxa out of the remaining 262 (61.50 %) taxa are widespread, 156 (36.85 %) taxa are unknown. The largest families according to the number of taxa in the research area are as follows: Compositae (Asteraceae) 68, Leguminosae (Fabaceae) 35, Labiatae (Lamiaceae) 35, Cruciferae (Brassicaceae) 33, Gramineae (Poaceae) 29, Caryophyllaceae 19, Umbelliferae (Apiaceae) 16, Rosaceae 14, Boraginaceae 14 and Liliaceae 13. The largest genera are Centaurea 8, Astragalus 6, Salvia 6, Allium 4, Silene 4, Ranunculus 4, Veronica 4 Anthemis 4 and Cirsium 4.