Seleksiyonu yapılmış Carthamus tinctorius L., türüne ait bazı çeşit ve hatların moleküler ve karyolojik markırlarla tiplendirilmesi
The typification of some lines and varieties belonging the selected Carthamus tinctorius L. species via molecular and karyological markers
- Tez No: 380958
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNA UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tez çalışmasıyla ülkemiz için ekonomik değere sahip olan Aspir(Carthamus tinctorius L.) türleri ISSR markırları aracılığıyla genotiplendirilmiştir. Araştırma konusu olan çeşitlerin bir kısmı genetik açıdan aynı atadan gelen yüksek oranda birbirleriyle benzer olan türler iken farklı soylardan köken alanlar genetik açıdan oldukça uzaklaşmıştır. Aynı zamanda aspir çeşitlerinin kromozom sayı ve morfolojisi araştırılmış ve aralarındaki kromozomal ilişkiler belirlenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre ele alınan çeşitlerin tamamının kromozom sayısı 2n=24 olarak tespit edilmiş olup, çeşitlerin tamamı diploid kromozom sayısına sahiptir. Kromozom morfolojileri açısından çeşitler yüksek oranda benzerlik gösterirken birkaç çeşidin farklı olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak seleksiyonu yapılmış aspir çeşitlerinin genetik karakterizasyonunun yapılmasında ve genotiplendirilmesinde kromozom morfolojisi ve ISSR markırlarının etkili bir biçimde kullanılabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
With this thesis, Safflower (Carthamus tinctorius L.) varieties that having economic value for our country were genotyped through ISSR markers. Some of the varieties that is the subject of this research are found genetically highly similar to each other that originated from the same ancestors but from the different strains are genetically quite away. At the same time the number of chromosomes of safflower varieties and chromosomal morphology was investigated and the relationship between them is determined. According to the results discussed all varieties of chromosome numbers has been identified 2n = 24, also all have the diploid number of chromosomes. Chromosome morphologies are showed high uniformity between several varieties but also determined difference between some varieties. As a result of this research on selection made of safflower varieties, ISSR markers and chromosome morphology can be used effectively to determined for genotyping and identification of genetic characterization.