Modifiye elektrotlarla ilaç analizleri
Drug analysis with modified electrodes
- Tez No: 38096
- Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ BİRYOL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
ÖZET Modifiye Elektrotlarla İlaç Analizleri: Bu çalışmada fenotiyazin grubu ilaçlardan promazin hidroklorür ve tiyoridazin hidroklorürün elektrooksidasyonu farklı destek elektrolitlerinde değişik metal ve karbon elektrotlar ile araştırılmıştır. Elektrotların ön işlemleri ve yapılarının elektrokimyasal yanıtlan etkilediği gösterilmiştir. Örneğin elektrokimyasal olarak oksitlenmiş Pt elektrodun oksitlenmemiş ve kaim oksit kaplanmış Pt elektrotlara göre promazin HCl'ün siklik voltamogramındaki pik akımlarında gözle görünür bir artışa neden olduğu gözlenmiştir.Ru02 ilavesiyle modifiye edilmiş karbon pasta elektrodun tiyoridazin hidroklorürün voltamogramlarının oksidasyon bölgesinde pik akım yoğunluğunu arttırdığı gözlenmiştir.Destek elektrolitinin ve pH 'ın promazin hidroklorürün elektrooksidasyonuna etkileri incelenmiştir. Deney sonuçlan elektrolit doğasının ve elektrolit çözeltisinin pH'ının promazin hidroklorürün elektro-oksidasyonunu etkilediğini göstermiştir. Elektroanalitik kimya koşullan gözönüne alınınca, en iyi sonuçlar pH=6 olan asetat tamponunda, oksitlenmemiş Ru ve Pt elektrotları ile elde edilmiştir.Ayrıca Promazin HCl'ün elektrooksidasyonu oksitlenmiş Pt elektrot ve Pt-Rh alaşım elektrodu ile incelenmiştir.Lineer ilişki sırasıyla 650 mV;800mV potansiyelde 6x1 0“^ M - 8x1 O-4 M (Pt elektrot) ve 10”4 M-8xl0"4 M (Pt-Rh elektrot) konsantrasyon aralığında kurulmuştur. İstatistiksel analizlerle doğrulanmış olan sonuçlarla Tiyoridazin HCl'ün de voltametrik analizinin yeterli doğruluk ve kesinlikte yapılabileceği gösterilmiştir. Tiyoridazin HCl'ün voltametrik tayininde 850 mV; 800 mV; 1000 mV potansiyellerindeki pik akımı ile konsantrasyon arasındaki lineer ilişki 5xl0-5M - 10-3 M ;6xl0-4-10-2 M, 2xl0-4-10-3 M konsantrasyon aralıklarında 0.2 M H2SO4 çözeltisinde sırasıyla oksitlenmemiş Ru, oksitlenmemiş Pt ve modifiye karbon pasta elektrotlar ile en iyi sonuçlar elde edilmiştir. Tiyoridazin HC1 ve Promazin HC1 için yapılan voltametrik analizler, ilaçların farmasötik preparatlarına da uygulanmış ve elde edilen sonuçların farmakopede belirtilen tayin sınırları içine girdiği görülmüştür. Karboplatin toksik etkileri daha az olan ikinci kuşak cisplatin türevidir.Literatürlerde karboplatinin elektroredüksiyonu ile ilgili çalışmalar vardır.Ancak, bu maddenin elektrooksidasyonu detaylı olarak incelenmemiştir.Bu çalışmanın ikinci aşamasında karboplatinin elektrooksidasyonu incelenmiştir.Buaraştırmada en önemli problem reaksiyonun çok düşük bir hıza sahip olmasıdır.Dolayısıyla bu aşamadaki birincil amaç uygun bir elektrokatalizörün bulunması olmuştur. Voltamogramların elde edilmesinde kullanılan farklı elektrotlar arasında bulunan modifîye karbon pasta, modifiye camsı karbon ve platinlenmiş platin elektrotlarının en uygun yüzey oluşturduğu gözlenmiştir. Karbon pasta elektrodunun modifikasyonu Poli4-vinilpiridin eklenmesiyle elde edilmiştir. Sonuçlar karboplatinin voltametrik tayininin 7.5xl0-4M;-9xl0-4M;5.5xl0-5M- 8x10-4 M konsantrasyon aralığında MCPE vePt2/Pt elektrotları ile yapılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
154 6. SUMMARY Drug Analysis with Modified Electrodes: In the present study electrooxidation of some phenothiazine group drugs namely Promazine hydrochloride and Thioridazine hydrochloride were investigated using various metal and carbon electrodes in different supporting electrolyte solutions.lt was shown thet the nature and the pretreatment of the electrodes affected the electrochemical response.For example electrochemically oxidized Pt electrode caused an a notable increase in peak currents on the cyclic voltammograms of Promazine hydrochloride in comparison with non oxidized and thick oxide coated Pt electrodes. It was observed that modified carbon paste electrode which was prepared by the addition of RuÛ2 also increased the peak current density on the oxidation branch of the voltammograms of Thioridazine hydrochloride.The effects of the supporting electrolyte and pH on the electrooxidaiton of Promazine hydrochloride were investigated and the results of the experiments revealed thet the nature of the electrolyte and pH of the electrolyte solutions affected the electro-oxidation route of promazine hydrochloride from the point of view of the electroanalytical chemistry conditions. Best results were obtained in acetate buffer of pH=6 with non-oxidized Ru and Pt electrodes.In addition the electrooxidation of promazine HC1 has also been investigated with oxidized Pt electrode and Pt-Rh alloy electrode. The linear relationship has been found in 650 mV; 800 mV Potential at a concentration range of 6x1 0“^ M - 8x1 0”4 M (Pt electrode) and 10“4M - 8xl0”4 M (Pt-Rh electrode) respectively. It was confirmed by the statistical analysis of the data and it was shown that the voltammetric analysis of thioridazine hydrochloride could be made with enough accuracy and precision and a lineer relation between peak current at 850 mV, 800 mV, 1000 mV and concentration was obtained in the concentration range of 5x10“^ M-10”3 M and oxlO^M-lO'^M and 2x10“4M-1x10_3m for the voltammetric determination of Thirodiazine hydrochloride the best results were obtained in 0.2 M H2SO4 with non- oxidized Ru, non-oxidized Pt and modified carbon paste electrodes respectively Voltammetric analysis for Thioridazine HC1 and Promazine HC1 has also been applied to the pharmaceutical formulation of drugs and the results thus obtained were found within the range cited in pharmacopeial methods. An antineoplastic drug carboplatin is a second generation derivative of cisplatin and it was reported that carboplatin has less toxic than cisplatin.155 Some papers about the electroreduction of carboplatin were appeared in literature.But electro-oxidation of this substance hasn't been investigated in detail.At the second part this study electro-oxidation of carboplatin was investigated. The main problem related to this investigated was the very low rate of reaction. So the primary purpose of this part was to find a proper electrocatalyst.And the voltammograms were obtained using different electrodes among which modified carbon paste, modified glassy. ?© carbon and platinized platinum were found as the most proper catalytic surfaces. The modification of carbon paste was performed by the addition of Poly(4- Vinylpyridine). The results could be made in the concentration range of 5.5x1 0”^ M 8x1 0~4 M with platinized platinum electrode and 7.5x10"^ M-9xl(H- M with modified carbon paste electrode respectively.