Gıda güvenliği ve ilaç analizlerine yönelik nanoyapılıhibrit malzemeler destekli elektrokimyasal algılamaplatformlarının geliştirilmesi
Development of nanostructured hybrid material–supportedelectrochemical sensing platforms for food safety andpharmaceutical analysis
  1. Tez No: 1002646
  2. Yazar: EBRU BEYYAVAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ASLANOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analitik Bilim Dalı
Özet
Bu doktora tezi, karmaşık örnek matrislerinde gıda katkı maddeleri, biyoaktif bileşikler ve farmasötikVajanların ultra-duyarlı voltametrik tayini için gelişmiş nanoyapılı elektrokimyasal sensörlerin tasarımı ve üretimine odaklanmaktadır. Temel strateji; grafen nanoplateletler (GNP), çok duvarlı karbon nanotüpler (MWCNT) ve karbon nanolifler (CNF) gibi iletken karbon nanomalzemelerin; Nb, Ta, AZO, ITO, W, Sb₂O₃, Dy₂O₃, Eu₂O₃–Y₂O₃, Gd₂O₃ ve Pr₆O₁₁ gibi geçiş metalleri ve nadir toprak metal/metal oksit nanoparçacıkları ile sinerjik entegrasyonuna dayanmaktadır. Bu hibrit nanokompozitler camy karbon elektrot (GCE) yüzeyine immobilize edilerek geliştirilmiş elektrokatalitik aktivite, artmış elektroaktif yüzey alanı ve azalmış yük transfer direnci özelliklerine sahip yüksek performanslı algılama platformları oluşturulmuştur. SEM, EDX, XRD, döngüsel voltametri ve elektrokimyasal empedans spektroskopisi kullanılarak gerçekleştirilen kapsamlı karakterizasyon çalışmaları, karbon nanoyapılar ile metal/metal oksit nanoparçacıkları arasındaki sinerjik etki sayesinde arayüzey elektron transferinin iyileştiğini ve bol miktarda aktif merkezin oluştuğunu doğrulamıştır. Geliştirilen sensörler; yenilebilir yağlarda tersiyer bütilhidrokinon (TBHQ) ve bütillenmiş hidroksianisol (BHA), içeceklerde günbatımı sarısı, Mirra kahvesinde klorojenik asit, biber reçelinde kapsaisin ve biyolojik ile farmasötik örneklerde sülfadiazin, yohimbin, ritodrin ve parasetamol tayininde başarıyla uygulanmıştır. Platformlar nanomolar ile mikromolar seviyeler arasında geniş doğrusal çalışma aralıkları ve 10⁻¹⁰ M düzeyine ulaşan oldukça düşük tayin limitleri sergilemiştir. 125,28 μA μM⁻¹'e kadar yüksek hassasiyet, düşük RSD değerleri ile mükemmel tekrarlanabilirlik ve tekrarlanabilirlik, yüksek seçicilik ve iyi uzun dönem kararlılık elde edilmiştir. Gözlenen üstün performans; karbon nanomalzemelerin sağladığı iletken ağ yapıları ile metal oksitlerin sunduğu katalitik aktif merkezler ve oksijen boşluklarının hızlı elektron transferini ve etkin elektrooksidasyon süreçlerini kolaylaştırmasına bağlanmaktadır. Gerçek örnek analizleri tatmin edici geri kazanım değerleri ve minimum matriks etkisi göstermiş, böylece önerilen sensörlerin pratik uygulanabilirliğini doğrulamıştır. Sonuç olarak bu tez, nanokompozit ile modifiye edilmiş elektrotlara yönelik sistematik ve yenilikçi bir yaklaşım sunmakta ve gıda güvenliği, farmasötik ve biyolojik analizler için ekonomik, hızlı ve yüksek duyarlılığa sahip elektrokimyasal yöntemlerin geliştirilmesine katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This PhD thesis focuses on the design and fabrication of advanced nanostructured electrochemical sensors for the ultra-sensitive voltammetric determination of food additives, bioactive compounds, and pharmaceutical agents in complex matrices. The core strategy is based on the synergistic integration of conductive carbon nanomaterials—graphene nanoplatelets (GNPs), multi-walled carbon nanotubes (MWCNTs), and carbon nanofibers (CNFs)—with transition and rare-earth metal/metal oxide nanoparticles such as Nb, Ta, AZO, ITO, W, Sb₂O₃, Dy₂O₃, Eu₂O₃–Y₂O₃, Gd₂O₃, and Pr₆O₁₁. These hybrid nanocomposites were immobilized onto glassy carbon electrodes (GCEs) to construct high-performance sensing platforms with enhanced electrocatalytic activity, enlarged electroactive surface area, and reduced charge transfer resistance. Comprehensive characterization using SEM, EDX, XRD, cyclic voltammetry, and electrochemical impedance spectroscopy confirmed improved interfacial electron transfer and abundant active sites due to the synergistic effects between carbon nanostructures and metal/metal oxide nanoparticles. The developed sensors were successfully applied to the determination of tert-butylhydroquinone (TBHQ) and butylated hydroxyanisole (BHA) in edible oils, sunset yellow in beverages, chlorogenic acid in Mirra coffee, capsaicin in pepper jam, and the pharmaceuticals sulfadiazine, yohimbine, ritodrine, and paracetamol in biological and pharmaceutical samples. The platforms exhibited wide linear ranges from nanomolar to micromolar levels and ultra-low detection limits reaching 10⁻¹⁰ M. High sensitivities (up to 125,28 μA μM⁻¹), excellent repeatability and reproducibility (low RSD values), strong selectivity, and good long-term stability were achieved. The enhanced performance is attributed to the conductive networks provided by carbon nanomaterials and the catalytic active sites and oxygen vacancies introduced by metal oxides, facilitating rapid electron transfer and efficient electrooxidation processes. Real sample analyses demonstrated satisfactory recovery values and minimal matrix interference, confirming the practical applicability of the proposed sensors. Overall, this thesis presents a systematic and innovative approach to nanocomposite-modified electrodes, contributing to the development of cost-effective, rapid, and highly sensitive electrochemical methods for food safety, pharmaceutical, and biological analysis.