Free storage basis conversion over extension field
Cisim genişlemesi üzerinde serbest depolama baz dönüşümü
- Tez No: 380979
- Danışmanlar: PROF. DR. ERSAN AKYILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Uygulamalı Matematik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kriptografi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Sonlu cisim elamanların gösterimlermin sonlu cisim aritmetiğinin performansı üzerinde çok önemli bir etkisi vardır. Eğer sonlu cisim elamanlarının iyi bir gösterimi varsa ve gösterimler arası dönüşümler biliniyorsa, cisim üzerindeki aritmetik hesaplamalar daha hızlı ve verimli yapılabilir. Bu tezde, GF(q) uzerindeki GF(q^p) cisim genişlemesi üzerinde, Normal baz ve Polinom baz arasında iki taraflı serbest depolama baz dönüşümü çalışılmıştır. Bu dönüşümün özelliği, geçiş matrisinin özel bir formda olması ve girdilerinin depolanması için hafızaya ihtiyaç duyulmamasıdır. Ayrıca geçiş matrisinin tersi tam olarak satırlarının permütasyonu alınarak elde edilir. Bu sebeple geçiş matrisini elde etme de kullanılan algoritmanın karma¸sıklığı ile bu matrisin tersini elde etmede kullanılan algoritmanın karmaşıklığı aynıdır.
Özet (Çeviri)
The representation of elements over finite fields play a great impact on the performance of finite field arithmetic. So if efficient representation of finite field elements exists and conversion between these representations is known, then it becomes easy to perform computation in a more efficient way. In this thesis, we shall provide a free storage basis conversion in the extension field GF(q^p) of GF(q) between Normal basis and Polynomial basis and vice versa. The particularity of this thesis is that, our transition matrix is of a special form and requires no memory to store its entries. Also the inverse of the transition matrix is obtained just by permuting the row entries of the transition matrix. Therefore the complexity of the algorithm for obtaining both the transition matrix and its inverse is the same.