Skewness and kurtosis faktors and asset pricing in Borsa Istanbul
Çarpıklık ve basıklık faktörleri ve Borsa İstanbul için varlık fiyatlaması
  1. Tez No: 380978
  2. Yazar: AYBİKE GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEZA DANIŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Uygulamalı Matematik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finansal Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Varlık fiyatlandırma her zaman finans dünyası için önemli bir konu olmuştur ve Sermaye Varlıklarını Fiyatlandırma Modeli (SVFM) ile varlık fiyatlandırma ortalama ve varyans üzerine dayandırılmıştır. SVFM finans literatüründe yaygın kullanılan bir fomül olmasına rağmen geçerliliği her zaman sorgulanmıştır. Araştırmacılar ampirik testler ile modelin geçerliliğini incelemiş ve sonucunda modelin eleştirileri hakkında geniş bir literatür oluşmuştur. Bu sebeplerden dolayı, araşatırmacılar varlık fiyatlandırma modelleri üzerinde çalışmaya başlamış ve varlıkların yüksek momentleri de göz önünde bulundurulmaya başlanmıştır. Bu çalışmanın amacı, basıklık ve çarpıklık faktörlerinin Borsa Istanbul'da Ocak 1990 ve Haziran 2013 yılları arasında yer alan hisselerden oluşturulmuş portföylerin getiri değişkenliğine etkisinin olup olmadığının tespit edilmesidir. Portföyler büyüklük, defter değeri/ piyasa değeri, mometum, basıklık, çarpıklık faktörlerinine göre oluşturulmuştur. Analizlerde Fama French Üç Faktör Modeli temel model olarak kullanılmış ve basıklık ve çarpıklık faktörleri teker teker modele ilave edilmiştir. Basıklık ve çarpıklık faktörlerinin Fama French Üç Faktör Modeli üzerinde artırıcı etkisinin olup olmadığını gözlemlemek için zaman serisi regresyonu kullanılmış ve temel model ile karşılaştırma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Asset pricing has been always an important subject for finance world and it was built on the mean-variance context with The Capital Asset Pricing Model (CAPM). Although CAPM is a commonly used formula in the finance literature, the validity of CAPM is always questioned. The researchers have investigated the significance of it by empirical tests, and there has been a fairly large body of the literature about the criticism of the model. For these reasons, researchers on asset pricing have started to develop different models and consider higher moments in asset pricing. The aim of this study to determine the effect of skewness and kurtosis factors on the variation of portfolio excess returns in Borsa Istanbul (BIST) over the period January 1990 and June 2013. The portfolios are formed according to the size, book to market, momentum, coskewness, cokurtosis and both size and book to market (double sorted) factors. Moreover, the Fama French three-factor are used as base model, and skewness and kurtosis factors are included to the base model separately. The skewness and kurtosis factors' incremental effect over Fama French three-factor model is examined with the time series regressions and the results are compared with each other.