The effects of lightning discharges on control and communication cables and antenna systems
Yıldırım deşarjlarının kontrol ve haberleşme kabloları ve anten sistemleri üzerine etkisi
  1. Tez No: 381009
  2. Yazar: ANIL CİVİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN SEVAİOĞLU, PROF. DR. MİRZAHAN HIZAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada, yıldırım deşarjları ve bu deşarjların kontrol ve haberleşme kabloları ve anten sistemleri üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Yıldırım mekanizması detaylı bir şekilde anlatılmış ve yıldırım deşarjlarının oluşturduğu elektrik ve manyetik alanlar incelenmiştir. Yıldırım deşarjları sebebiyle kablolar ve antenler üzerinde endüklenen gerilimleri incelemek üzere bir test düzeneği tasarlanmış ve kurulmuştur. Test sonuçları ayrıntılarıyla incelenmiş ve birbirleriyle karşılaştırılmıştır. Ayrıca bu sonuçlar teorik bulgular ile karşılaştırılmıştır. Endüklenen gerilimlerin bazı sistemler üzerine etkileri anlatılmıştır. Ek olarak, yıldırımların oluşturduğu bu gerilimlerin zararlı etkilerinden kaçınmak için alınabilecek bazı tedbirler önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, lightning discharges and their effects on control & communication cables and antenna systems are investigated. The mechanism of lightning is described in detail and electric and magnetic fields created by lightning discharges are examined. An experimental test setup is designed and implemented in order to observe induced voltages on cables or antennas caused by lightning discharges. Test results are compared with each other and discussed in detail. Also, they are compared with theoretical findings. Effects of induced voltages on certain systems are studied. Moreover, some precautions to avoid the harmful effects of lightning are suggested.