Design of an outer-rotor brushless DC motor for control moment gyroscope applications
Kontrol moment jiroskop uygulamaları için rotoru dışarıda fırçasız DA motoru tasarımı
  1. Tez No: 381008
  2. Yazar: NECATİ ÇAĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HULUSİ BÜLENT ERTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Konum kontrolü Alçak Dünya Yörüngesi uydularında önemli rol oynamaktadır. Bu tip sistemlerin atikliği kritiktir ve atiklik derecesi eyleyicilerin manevra yeteneği ile belirlenir. Alçak Dünya Yörüngesi uydularındaki tipik eyleyici sistemler Kontrol Moment Jiroskoplarıdır ve bu tip sistemlerde kullanılan elektrik motoru tipi Fırçasız Doğru Akım Motorudur. Bu çalışmada uydu uygulamasında kullanılmak üzere rotoru dışarıda yer alan bir doğal mıknatıslı fırçasız DA motoru tasarımı incelenmekte ve ana karakteristikler ile birim ağırlık başına tork, birim hacim başına tork, eylemsizlik momenti katkısı ve güç verimi gibi performans parametreleri tartışılmaktadır. Bu tasarım çeşitli tasarımlarla sonlu elemanlar analizi ortamında kıyaslanmaktadır. Sonuç olarak, motorun toplu performansı ele alınmakta ve farklı tasarım avantajları ifade edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Attitude control plays an important role in low-earth orbit (LEO) satellites. Agility of such systems are quite crucial and degree of agility can be determined by the help of the maneuver capability of actuators. Typical actuating systems in a lowearth orbit satellite are Control Moment Gyroscopes (CMG), and the electric motor type used in such systems is the brushless DC motor. In this study, an outer-rotor design of permanent magnet brushless DC motor to be used in a satellite application is investigated and, the main characteristics and performance parameters such as torque per unit weight, torque per unit volume, inertia contribution and power efficiency are discussed. This design is compared with various designs in a finite-element analysis environment. In conclusion, the overall performance of the motor is handled and distinct design advantages are stated.