The increasing role of regional rail system in urban transport: The case of IZBAN in Izmir
Kentsel ulaşımda bölgesel demiryolu sistemlerinin artan rolü: İzmir İZBAN örneği
  1. Tez No: 381017
  2. Yazar: CEVAT ÜÇÜNCÜOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELA BABALIK SUTCLIFFE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Kentlerin nüfus ve mekansal olarak hızlı büyümesi toplu taşımda seyahat mesafelerinin artması ile sonuçlanır. Metro ve hafif raylı sistemler metropellerde hızlı ve etkili hizmet sunarken, bölgesel trenler (modernize edilmiş banliyö sistemler olarak da kullanılır) uzun mesafelerde günlük en hızlı ve etkili hizmeti sunmaktadır. Türkiye'de çoğu metropollerde mekansal gelişim sonucunda uzun mesafelerde ulaşım ile karşı karşıya kalmıştır. Banliyö sistemler kentsel ulaşımın vazgeçilmez bir unsuru haline gelmiştir. Sonuç olarak, Türkiye'deki bu şehirlerde eski banliyö sistemlere yatırım yapılmış ve bu sistemler modernize edilerek bölgesel trenlere çevrilmiştir. İzmir banliyö sistemlerin modernizasyonu üzerine Türkiye'de TCDD ile yerel yönetim arasında bir ortaklık projesi oluşturan ilk şehirdir. IZBAN üzerine yapılan bu araştırmada devlet demiryolları üzerinde çalıştırılan ve kentsel ulaşıma hizmet eden uygulamalarda daha başarılı projeler oluşturabilmek için yerel yönetimlerin daha geniş yetki ve sorumluluklara sahip olmaları gerektiği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The rapid increase in population and spatial growth of cities result in ever-increasing travel distances for urban transport. While urban rail systems, such as metro and LRT systems, are often considered to provide fast and effective service for metropolitan areas, regional rail systems, as a modernized version of commuter railways, appear to be the most effective way of providing fast services for the mobility needs of such long-distance daily travels in the world. In Turkey too spatial growth is a major challenge for most metropolitan cities as these results in higher distances to be travelled in urban transport. Regional rail systems become indispensable elements of urban transport. Consequently, there have been developments in these cities in Turkey too to invest and modernize existing commuter rail services into modern regional rail systems. Izmir, in particular, has become a leading city in modernizing its commuter railways since it was the first city in Turkey that launched a partnership project between Turkish State Railways agency and the local authority. This research analysed the experience with regards to the partnership project of IZBAN that revealed that the local authorities should have a higher share of the responsibility in running urban transport projects on state railways infrastructure in order to have more successful projects.