Autopilot design for a quadrotor
Kuadrotor için otopilot tasarımı
- Tez No: 381020
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KEMAL LEBLEBİCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Günümüzde insansız hava araçları (˙IHAlar) hem akademik hem de askeri dünyada önemli bir ara¸stırma konusudur. Bu sistemler insan pilot içermedi˘gi için, özellikle tehlikeli ortamlarda, kritik roller üstlenmektedirler. Kuadrotor dört sabit rotora sahip bir insansız hava aracıdır. Yalpa, yunuslama ve yönelme açıları de˘gi¸simi ile yükselme-alçalma hareketleri sabit rotorların hızlarını birbirine göre de˘gi¸simiyle düzenlenebilmekte yatay eksendeki hareketleri ise yalpa ve yunuslama açılarının de˘gi¸sime ba˘glı olarak meydana gelmektedir. Bu tezde ilk amaç kuadrotorun Newton-Euler denklemleri ile detaylı bir modelinin çıkartılmasıdır. Ardından uçu¸s için gerekli oransal integral (PI), do˘grusal ikinci dereceden regulatör (LQR) ve kayma modlu tipinde kontrolcüler tasarlanacaktır. Daha sonrasında görü¸s hattı (LOS) yapısında bir güdüm algoritması ile sistem otonom hale getirilecektir. Yapılan bu i¸slemler öncelikle Matlab/Simulink ortamında gerçeklenecek, sonrasında otopilot kartında gerçek sistem üzerine uygulanacaktır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, UAVs (Unmanned Aerial Systems) are important study areas for military and academic world. These systems can play crucial roles in some applications, especially in hazardous environments due to the fact that no human pilot will undergo danger. Quadrotor is an underactuated UAV system which has four fixed rotors and four degrees of freedom. Roll, pitch and yaw rotations and elevation/declination can be changed by differences of propeller velocity of rotors with respect to each other. Horizontal motion is depended on roll and pitch angle behaviours and can not be controlled independently. In this thesis, first aim is modelling of a quadrotor which is based on Newton-Euler equations. Different control strategies will be developed which are proportionalintegral (PI), linear quadratic regulator (LQR) and sliding mode controller. After that a line of sight (LOS) guidance algorithms is designed to provide the quadrotor to move autonomously using the way points along the desired path. All these procedures are first implemented on a Matlab/Simulink platform. Later on they have been applied on an autopilot board to realize the real system.