The role of sociocultural practices in the transformation and re-structuring of streets: A case study of Bağdat Street in Istanbul
Sokakların dönüşümü ve yeniden yapılanmasında sosyokültürel pratiklerin rolü: İstanbul, Bağdat Caddesi örneği
- Tez No: 381021
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ANLI ATAÖV DEMİRKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 402
Özet
Sosyokültürel bir olgu olarak kentsel mekân, küresel ve yerel ölçeklerdeki bağlamsal niteliklerin değişmesi sonucunda (yeniden) yapılanır. Çağdaş kentsel mekanlar, yaşayan, dayanıklı ve kapsayıcı yerler yaratmayı amaçlayan disiplinler arası bir gelişim ve dönüşüm sürecine dahildir. Türkiye'deki büyük şehirlerin, sosyoekonomik ve mekânsal ilişkilerin artan karmaşıklığı içerisinde disiplinler arası gelişmelerden faydalanmaları gerekmektedir. Bu çalışma, kentsel mekânın sosyokültürel gerçekliğinin zaman içerisinde yapılandığını ve yerel, ulusal ve küresel olmak üzere çeşitli ölçeklerdeki çok sayıda niteliğin etkileşiminin, sosyal bir yer olarak mekânın yeniden yapılandırılmasına katkıda bulunduğunu varsaymaktadır. Ayrıca, bunun yalnızca, kentsel mekânın dönüşüm ve yeniden yapılanmasının gerçekleştiği farklı tarihsel dönemleri tanımlayan farklı niteliklerin ve bunlar arasındaki ilişkinin ortaya çıkarılması ile anlaşılabileceğini öne sürmektedir. Bu amaçla üç ana araştırma sorusu ele alınmaktadır: (1) Tarihsel bir perspektif içerisinde, Bağdat Caddesi'nin kavranan ortak özellikleri nelerdir? (2) Bağdat Caddesi'nin hangi kavranan nitelikleri 1923'ten günümüze kadar gelmiş ve sokağın yapılanması, yeniden yapılanması ve/veya dönüşümüne katkıda bulunmuştur? (3) Bu niteliklerin sokak kültürünün bir parçası haline gelmesini sağlayan bağlamı hazırlayan sosyopolitik ve mekânsal ilişkiler nelerdir? Bu keşfedici-betimleyici çalışmada, bütünsel-tarihsel ve derinlemesine araştırmalarda uygun bir metodoloji olan örnek olay çalışması yaklaşımı kullanılmaktadır. Örnek olay çalışması, İstanbul, Kadıköy'de bulunan Bağdat Caddesi çevresinde, geçmiş olaylara ve sokağın tarihine dair bilgisi olan insanlar ile araştırmaya ilişkin büyük miktarda veri toplanmasına olanak tanıyan derinlemesine mülakatlar yoluyla gerçekleştirilmiştir. Verilerin analizinde, Bulanık Bilişsel Harita tekniği uygulanarak çalışmanın araştırma soruları cevaplanmıştır. Tezin bulguları, sosyokültürel yapının ilişkisel bir şekilde inşa edilen bir gerçeklik olduğunu ve sosyal bağlamın yapılanmasında, farklı ölçekler, dinamikler ve niteliklerin bir arada çalıştığını ortaya koymaktadır. Dolayısıyla çalışma, ilişkisel bir şekilde yapılanan yerin, bir direnme ve içerme mekânı olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Urban space, as a sociocultural phenomenon, is (re)constructed as a result of changes in the contextual attributes, from global to local scales. Contemporary urban spaces are involved in inter- disciplinary development and transformation aimed at creating a living, resistant and inclusive place. The large Turkish cities should take advantage of the inter-disciplinary development with the increasing complexity of socio-economic and spatial relations. This study hypothesizes that the sociocultural reality of urban space is constructed over time, and that the interaction of numerous attributes at various scales, including local, national and global, contribute to the reconstruction of space as a social place. It further suggests that this can only be understood through an extraction of varying attributes and their relationship to each other that identify different historical periods in which the transformation and reconstruction of urban space took place. To this end, three major research questions are posed: (1) What are the shared conceived attributes of Bağdat Street within a historical perspective? (2) Which shared conceived attributes of Bağdat Street have been handed down from 1923 to the present day and contributed to the construction, re-construction and/or transformation of the street? (3) What socio-political and spatial relations may have prepared the context for those attributes to settle as the part of the street culture? This exploratory-descriptive research follows a case study approach, given its suitability as a methodology in holistic-historical and in-depth investigations. The case study was made around Bağdat Street in Kadiköy, Istanbul, where in-depth interviews with people who are familiar with past events and the history of the street permitted the gathering of a large quantity of relevant data. A Fuzzy Cognitive Map technique was then applied to analyze the mass of data, from which the answers to the questions posed in the study could be drawn. The findings of the thesis reveal that sociocultural structure is a relationally constructed reality; and that multiple scales, dynamics and attributes collaborate in the construction of the social context. Accordingly, the study has uncovered that the relationally constructed place is a resistant and inclusive space.