Performance comparison of point and plane features for SLAM
SLAM uygulamasında nokta ve düzlem özelliklerinin performans karşılaştırması
- Tez No: 381038
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKAY ULUSOY PARNAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
SLAM algoritmaları bilinmeyen ortamlarda çalışan robotlar için vazgeçilmezdir. Gelişen almaç kabiliyetleri sayesinde 3D derinlik bilgisinin alınabilmesi ile bu konu üzerinde geniş ölçüde çalışmalar başlamıştır. Tehlikeli ortamlarda insan etkileşiminden kaynaklı riskleri ortadan kaldırmak için çeşitli SLAM algoritmaları önerilmiştir. Bu tezin amacı düzlemsel özelliklerin kullanılarak SLAM algoritmasının performansını arttıracak işaret vektörlerinin oluşturulmasıdır. Bu amaç doğrultusunda fastSLAM algoritması uygulanmış ve iki farklı özellik çıkarma algoritması kullanılmıştır. İlk algoritma derinlik görüntüsünde nesnelerin sınırlarında cevap veren SURF algoritmasıdır. İkinci algoritma ise objeleri iyi tanımlayan düzlemsel özelliklerin çıkarılmasıdır. Tez boyunca dört farklı işaret vektörü kullanılmış ve SLAM performansına etkileri karşılaştırılmıştır. Düzlemsel özelliklerin kullanılmasının avantajları yayınlanmış olan bir veritabanı ile ve gerçek zamanlı uygulama ile gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Simultaneous Localization and Mapping (SLAM) is an indispensable capability for mobile robots that explore unknown environments. This advanced method is now widely employed since the development of improvements in sensor technology, such as 3D depth cameras. To avoid the risk of the human interaction in dangerous environments, various SLAM algorithms have been developed and proposed in the literature. The aim of this study, is to develop a landmark vector that improves the SLAM performance using the planar features of objects. In order to achieve this goal we generated a fastSLAM algorithm and two different feature extraction methods. The first feature extraction method is SURF, which gives responses at the edges of the depth images and the second feature extraction method is plane detection, which gives a compact representation of the environment. Throughout this thesis, four different landmark vectors are defined (SURF point, plane as point, plane as oriented point and plane as surface) and compared the effects on the SLAM. The advantages of using planar features are shown with both the RGBD SLAM dataset and the real time application.